1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İkale Sözleşmesi Nedir?
İkale Sözleşmesi Nedir?

İkale Sözleşmesi Nedir?

Çalışma hayatı nasıl işçi ve işveren arasında kurulan iş sözleşmesi ile başlıyorsa, tarafların anlaşması durumunda aynı şekilde bir anlaşma ile de bitirebilir. Detaylar...

A+A-

Bu şekilde sözleşme ile işin sonlandırılmasına ise ikale sözleşmesi denilmektedir. İkale sözleşmesi başka bir sözleşmenin geçerliliğini ortadan kaldıran bir sözleşmedir.

İkale sözleşmesi, 4857 Sayılı İş Kanunu’nda düzenlenmemiştir, Borçlar Kanunu’nda yer alan geçerlilik koşulları İkale Sözleşmesi içinde geçerlidir. Bundan dolayı sözleşmenin kanuna, kamu düzenine, ahlaka ve kişilik haklarına aykırı olmamalı, hile, yanılma ve korkutma gibi irade bozukluklarına dayanmamalıdır. İş sözleşmesi belli ve belirsiz olsa dahi ikale sözleşmesi ile sona erdirilebilir.

Çalışan kişinin iş sözleşmesi eğer ikale ile sona ererse çalışan alacakları olan, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı ve işsizlik sigortasından vazgeçmiş kabul edilir. Bundan dolayı ikale sözleşmesi ile feshedilen sözleşmelerde işçinin lehine yorumu yapılmaktadır.

İkale sözleşmesi hem işveren hem de işçiden gelebileceği için teklifi ilk yapan taraf, icapçı konumuna geçer ve icabın kabul edilmesi durumunda sözleşme kurulmuş sayılır. İşçinin tüm haklarının isteyerek teklif ettiği bir ikale sözleşmesinde, işverenin bir maddeyi es geçerek, teklifi kabul etmesi mümkün değildir. Bu şekilde yapılmış olan ikale sözleşmeleri de geçerli değildir.

Ayrıca herhangi bir taraftan ikale sözleşmesi teklifi geldiğinde, diğer tarafın bunu kabul etmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. İşçi, ikale sözleşmesi teklif ettiğinde, isteklerinin kabul edildiğinin beyanını beklemeden işten ayrılamaz, eğer işten ayrılırsa işçinin istifa ettiği kabul edilir.

İkale sözleşmesinin işçiye bir yararı olmadan kabul edilmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. İşçi tarafından teklif edilen sözleşmelerde genelde yasal tazminatların ödenerek işin feshedilmesi yeterli görülmektedir. İşveren tarafından gelen sözleşme teklifinin de işçiye bir yararının dokunması gerekli görülmektedir.

İkale Sözleşmeleri Yazlı Olmak Zorunda Mı?

Mevzuatta ikale sözleşmesinin yazılı yapılmasına dair bir zorunluluk bulunmamaktadır. İkale sözleşmesi taraflara arasında sözlü olarak da gerçekleştirebilir. Fakat daha sonrasında yazılı olmayan sözleşmenin ispatı konusunda taraflar problem yaşayabilir.

İkale Sözleşmesinin Şartları

Yargıtay’ın kararların yola çıkılarak şu şekilde bir sıralama yapılabilir,

  • İkale sözleşmesi, kanun tarafından düzenlenmediği için Borçlar Kanunu’ndaki sözleşmenin gerçerlilik dair genel hükümlere tabidir.
  • Borçlar Kanunu 30-39. maddeleri arasında düzenlenmiş irade bozuklukları halleri ikale sözleşmeleri yönünden de uygulama alanı bulur.
  • Borçlar Kanunu’nun hükümleri doğrultusunda, ikale sözleşmesinin yapılması, şekli, kapsam ve geçerliliği saptanacaktır. İkale sözleşmesi İş Kanunu’da yakından ilgilendirdiği için ikale sözleşmesinin yorumunda İş Hukukundaki işçi yararına yorumu gözetilmelidir.
  • İkale sözleşmesi üzerinde Yargıtay’ın en büyük ölçütü sözleşmenin işçiye sağladığı makul yarardır. Makul yarar ölçütünde, işçinin makale sözleşmesi nedeniyle işverenin bazı yasal yükümlülüklerinden doğan ödemelerden mahrum kalıp kalmadığına bakılır. Buna ek olarak ikale sözleşmesi teklifi eğer işverenden geldiyse, kanuni tazminatlara ilaveten işçiye ek bir fayda sağlanması, makul yararın bulunduğuna delil teşkil etmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.