1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. İkinci Çocuk Ne Zaman?
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

İkinci Çocuk Ne Zaman?

A+A-

İlk çocuk doğup belli bir yaşa ulaştıktan sonra genellikle çevreninde yoğun baskısı ile aileler ikinci çocuğu düşünmeye başlarlar. Biz bir halt ettik mutlaka sizde yapmalısınız, Aaa çocuk yalnız mı kalacak ayol modunda ilerleyen diyalogların ardı arkası kesilmez. Ne yapsam filan diye siz düşüne durun ailenin bilirkişi heyeti toplanıp ikinci çocuğun zamanının geldiğine karar vermiştir. E çocuğu da onlar yapıp büyütse ya diye geçmiyorsa içinizden anormal bir durum söz konusu. Neyse konuyu fazla sulandırmadan bu derin ve pek tabi önemli meseleyi birlikte inceleyelim.

İlk çocuk şimdiye kadar ailenin ilgi odağıydı, ilk ekmek yemesi bile olay olan bu çocuk bütün ilgiyi acaba bir kardeşle paylaşmaya hazır mı? Anne ile olan bağlılığını bir kardeşle paylaşabilecek olgunlukta mı? Gerçekten kardeş istiyor mu? Bu ve buna benzer pek çok soru çocuğunuz büyümeye devam ederken kafanızı kurcalayıp durur. Belirtmek isterim ki her insan doğumdan yetişkinlik evresine gelinceye kadar farklı aşamalardan geçer ancak, bence bir anne, evladı ile en az dört yaşına kadar her anın tadını çıkartmalıdır.

Çevre baskısının oldukça fazla olduğu tek çocuklu aileler bir süre sonra artık gerçekten çocuk isteyip istemediklerini düşünmek yerine artık sadece çocuğun kardeşe ihtiyacı olduğunu düşünmeye başlarlar. “Biz kardeş yaptık çocuğa, sende yapacaksın “baskısına dönüşen durumlarda da suçluluk psikolojisi iyiden iyiye artmışken ne yapacaksınız, nasıl karar vereceksiniz?

Her şeyden önce, anne ve baba gerçekten ikinci bir çocuk için hazır mı? Hadi hazır olup olmadığınızı küçük bir testle anlayalım;

-İlk soru şu; çocuğa kardeş mi, yoksa ikinci bir çocuk duygusu mu yoğun hayatınızda?

-Fizikken buna hazır mısınız, bedenen bu sorumluluğu alabilecek kuvvet sizde mevcut mu?

-Ekonomik olarak ikinci bir çocuk için aile hazır mı?

-Çocuğunuz bu durumu kabullenebilecek olgunlukta mı?

Diyelim ki cevaplardan ikinci çocuk için hazır olduğunuzu anladınız ama... İlk çocuğa bu durumu nasıl anlatacaksınız ve bu süreci aileyi sıkıntıya sokmadan nasıl atlatacaksınız? Genellikle ilk çocuğun yaşı küçük olduğu zamanlarda, eve gelen bebek çocuğu rahatsız eder. Anneyi kıskanır, anneyi paylaşamaz. Gebelik sürecinde de anne rahatsız ise evdeki minik yolda ki miniğe içten içe öfke duyar. Çünkü annenin ve kendisinin hayatı olumsuz yönde etkilenmiştir. Mümkün olduğunca yavrunuza sıkıntınızı, rahatsızlıklarınızı belli etmeden kendisi ile olan ilginizi azaltmadan gebelik sürecini geçirmeniz ailece yararınıza olacaktır.

Bebeğiniz doğup eve geldikten sonra abi yada abla rolünü çocuğa yüklemeden önce onun bakımına katılmasını sağlayabilirsiniz. Bundan keyif alması için olumsuz cümleler kurmadan, çocuğu korkutmadan doğruları ona anlatabilirsiniz. Elbette sabır ve meşakkat isteyen bir süreç ama sabırla üstesinden gelinmeyecek şey yoktur. Yeter ki siz aileye katılan minik üyeye uzaylı muamelesi yapmayın, büyük çocuğun duygularını sarsmayın. Büyüklerimiz “yeter ki doğsun büyür” derler fakat malumunuz günümüz çocukları duygu yüklü, veletler her şey den etkileniyorlar. Hassas konular, ne yaparsanız yapın çocuklarınızın ruhunu incitmeyin. Dengeyi kurmak her zaman size düşer, büyük çocuktan gereksiz şeyler bekleyip, boyundan büyük sorumluluklar yüklemeyin.

Her şey gönlünüzce olsun sağlıklı, huzurlu. Mutlu günler dilerim. Çevreyi değil kalbinizi dinleyin.

Bu yazı toplam 874 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.