1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İkinci Hatta Üçüncü Maaş İmkanı Emekliler İçin Müthiş Haber
İkinci Hatta Üçüncü Maaş İmkanı Emekliler İçin Müthiş Haber

İkinci Hatta Üçüncü Maaş İmkanı Emekliler İçin Müthiş Haber

Birçok emekli ikinci hatta üçüncü maaşı alabileceğini bilmediği için başvuru yapmıyor. Talep edilmesi halinde emeklilerin maaşlarında artış oluyor.

A+A-

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren ikinci ücret alma hakkı emekliler içinde bulunuyor. Lakin milyonlarca emekli böyle bir hakları olduğunu bilmediğinden dolayı başvuru yapmıyor. Özellikle kadın emeklilere ikinci ücret konusunda önemli haklar tanınıyor. Dul ve öksüzlerde ikinci ücret hakkına sahip.

Bilindiği üzere sosyal güvenlik sisteminde kendi adına çalışanlar Bağ-Kur’lu, kamuda çalışanlar Emekli Sandığına, herhangi bir iş yerinde çalışanlar ise SSK’ya tabi olmaktadırlar. Bu farklılığın birden fazla yerden maaş almaya verdiği hakta değişiyor.

Hangi Sigortaya Bağlı?

Sosyal güvenlik sisteminde kendi adına çalışan vatandaşlar Bağ-Kur’lu, kamuda çalışan vatandaşlar Emekli Sandığı, herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışanlar ise SSK’ya tabi olmaktadır, bu sigorta çeşitlerinin birden fazla maaş almaya verdiği haklar da değişmektedir. Örnek verecek olursak eğer, eşi Bağ-Kur emeklisi, kendisi SSK emeklisi olan kadın eşi vefat ettiğinde dul aylığı almaktadır. Vefat eden eş Bağ-Kur ve SSK emeklisi ise dul eş, maaşın yüzde 50’sini, vefat eden eş Emekli Sandığı’na tabi ise dul eş maaşın yüzde 75’ini almaktadır.

Üç Maaş Alabiliyor

Bazı durumlarda emekli kadının üç farklı yerden maaş alması mümkün hale gelebiliyor. Kadın kendi emekliliği için SSK’dan maaş alırken, Bağ-Kur’dan emekli olan kocasının ölümünden sonra dul aylığı, Emekli Sandığı’ndan emekli olan babasının vefatının ardından da yetim aylığı alabiliyor. Emekli kadın böylece 3 farklı yerden maaş alabiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.