İl içinde Yer Değiştiren Memura Mehil Müddet Verilir mi?

Mehil Müddet süresi nedir? İl İçi Mehil Müddet olur mu? Mehil müddet süresi ne zaman başlar? İl İçi yer değiştiren memurlar mehil müddet izni kullanabilir mi? İşte detaylar...

67722
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehil Müddet süresi nedir? İl İçi Mehil Müddet olur mu? Süresi ne zaman başlar? İl İçi yer değiştiren memurlar  izin kullanabilir mi? Gibi sorulara bu haberimizde yer vermeye çalışacağız.

My Memur olarak tarafımıza iletilen her soruya, her soruna ekibimiz ile birlikte özel olarak değinmekte ve gündeme taşımaktayız. Bu haberimizde de mehil müddet süresini ele alacak ve yukarıda bahsettiğimiz soruların cevabını sizlere vermeye çalışacağız.

Mehil Müddet Nedir?

Mehil Müddet Nedir?
Mehil Müddet Nedir?

Memurları ilgilendiren bir kavramdır. İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle atanan memurlara göreve başlaması için verilen sürenin ismidir.

Mehil Müddet Süresi Ne Zaman Başlar?

Her hâlükârda  atama emirlerinin kendilerine tebliğ günü başlar. Gerek atama yada tayin il içi olsun, gerekse iller arası olsun bu sürenin başlaması atama emirlerinin kendilerine tebliğ günü olarak belirlenmişti. Bu konu 657 sayılı kanunun, yani Devlet Memurları Kanunun 62.maddesinde de açıklanmıştır.

Mehil Müddet İl İçi ve İller Arası Süresi Kaç Gün?

İl içinde Yer Değiştiren Memura Mehil Müddet Verilir mi?

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle atanan memur, eğer aynı ilde göreve başlayacaksa, atama emirlerinin kendilerine tebliğ günü yani aynı gün göreve başlamaları gerekmektedir. Eğer memur  il dışı bir atama veya tayin durumu var ise; atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini, izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Eğer ülke savaş veya OHAL durumunda ise bu süre Cumhurbaşkanı Kararı ile kısaltılabilmektedir.

Yukarıdaki Süreler;

  • Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,
  • Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,
  • Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği, tarihinde başlar.

Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir. Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!