1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. İl İçinde Yer Değiştiren Memura Mehil Müddet Verilir mi?
İl İçinde Yer Değiştiren Memura Mehil Müddet Verilir mi?

İl İçinde Yer Değiştiren Memura Mehil Müddet Verilir mi?

Mehil Müddet süresi nedir? İl İçi Mehil Müddet olur mu? Mehil müddet süresi ne zaman başlar? İl İçi yer değiştiren memurlar mehil müddet izni kullanabilir mi? İşte detaylar...

A+A-

Mehil Müddet süresi nedir? İl İçi Mehil Müddet olur mu? Mehil müddet süresi ne zaman başlar? İl İçi yer değiştiren memurlar mehil müddet izni kullanabilir mi? Gibi sorulara bu haberimizde yer vermeye çalışacağız.

My Memur olarak tarafımıza iletilen her soruya, her soruna ekibimiz ile birlkte özel olarak değinmekte ve gündeme taşımaktayız. Bu haberimizde de mehil müddet süresini ele alacak ve yukarıda bahsettiğimiz soruların cevabını sizlere vermeye çalışacağız.

Mehil Müddet Nedir?

Mehil müddet memurları ilgilendiren bir kavramdır. İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle atanan memurlara göreve başlaması için verilen sürenin ismidir.

Mehil Müddet Süresi Ne Zaman Başlar?

Mehil Müddet her hâlükârda  atama emirlerinin kendilerine tebliğ günü başlar. Gerek atama yada tayin il içi olsun, gerekse iller arası olsun bu sürenin başlaması atama emirlerinin kendilerine tebliğ günü olarak belirlenmişti. Bu konu 657 sayılı kanunun, yani Devlet Memurları Kanunun 62.maddesinde de açıklanmıştır.

Mehil Müddet İl İçi ve İller Arası Süresi Kaç Gün?

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle atanan memur, eğer aynı ilde göreve başlayacaksa, atama emirlerinin kendilerine tebliğ günü yani aynı gün göreve başlamaları gerekmektedir. Eğer memur  il dışı bir atama veya tayin durumu var ise; atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini, izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Eğer ülke savaş veya OHAL durumunda ise bu süre Cumhurbaşkanı Kararı ile kısaltılabilmektedir.

Yukarıdaki Süreler;

  • Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,
  • Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,
  • Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği, tarihinde başlar.

Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir. Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler