1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Memur Alımı Şartında Değişiklik Yapıldı
İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Memur Alımı Şartında Değişiklik Yapıldı

İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Memur Alımı Şartında Değişiklik Yapıldı

Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte değişiklik yapıldı. 16 Nisan 2019 Tarihli ve 30747 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. İl Özel İdareleri ve Belediye kadrolarına seçim!

A+A-

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 16 Nisan 2019 Tarihli ve 30747 Sayılı Resmî Gazetede Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Bu Yönetmeliğin amacı, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmektir.

Kamuya ilk defa personel alımı hükümlerini içeren yönetmelikte yapılan değişiklik “İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi” maddesinde oldu. Yapılan değişiklikle daha önce sadece İçişleri Bakanlığı Belediye ve il özel idareleri için tüm sınav başvuru vb. işlemleri yaparken düzenleme ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da eklendi. My Memur olarak yönetmelikte değişen bölümleri ve resmi gazete tam halini sizler için hazırladık.

İL ÖZEL İDARELERİ VE BELEDİYE KADROLARINA ATANACAKLARIN SEÇİLMESİ MADDESİ

SEÇME BÖLÜMÜ

İl özel idareleri ve belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşlar, başvuran adayları KPSS sınavı başarı puanlarına göre sıralayarak en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere, atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı oranında adayı sınava çağırır. Sınav yazılı veya sözlü olarak yapılabilir.

Sınava başvuru şekli, sınav konuları, sınav komisyonunun teşkili, komisyonun çalışma usul ve esasları ile sınava ilişkin diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müştereken yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

Sınav sonuçları atama yapılacak kadro sayısı kadar asıl ve yedek olarak açıklanarak adaylara yazılı olarak duyurulur. Ataması yapılanlardan göreve başlamayanların yerine yedek adaylar arasından başarı sırasına göre atama yapılır.

KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 27/C maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “İçişleri Bakanlığınca” ibaresi İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müştereken” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yönetmelik resmi metni için tıklayınız:

pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler