1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Memur Olarak Atanacakların Seçilmesinde Değişiklik Yapıldı
İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Memur Olarak Atanacakların Seçilmesinde Değişiklik Yapıldı

İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Memur Olarak Atanacakların Seçilmesinde Değişiklik Yapıldı

Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte değişiklik yapıldı. İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların seçileceği sınavlarda KPSS başarı sıralaması ile ilgili değişiklik için tıklayınız.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Devlet Personel Başkanlığı 23 Ağustos 2017 tarihli yazısı üzerine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte değişiklik yaptı. Böylelikle il özel idareleri ve belediyelere alınacaklarla ilgili yapılan değişikliğin detayları şu şekildedir:

 

İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını belirleyen yönetmelik değişikliği sadece il özel idareleri ve belediyelere alınacak memurların seçiminde çağrılacak sayısında oldu!

 

Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmeliğin KPSS sınavı sonucu çağrılacak adaylarla ilgili değişiklik üç katından beş katına çıkarıldı. Değişiklik maddesi şu şekildedir:

 

İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi ile ilgili madde değişikliği!

 

İl özel idareleri ve belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşlar, başvuran adayları KPSS sınavı başarı puanlarına göre sıralayarak en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere, atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı oranında adayı sınava çağırır.  Ayrıca sınav yazılı veya sözlü olarak yapılabilir hükmü zaten bulunmaktaydı.

 

Bknz: Yönetmelik değişikliği resmi duyuru için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.