1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. İlahiyat Bölümü Mezunlarının Öğretmenlik Atama Önceliği Değişti
İlahiyat Bölümü Mezunlarının Öğretmenlik Atama Önceliği Değişti

İlahiyat Bölümü Mezunlarının Öğretmenlik Atama Önceliği Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı MEB , Talim ve terbiye Kurulunun belirlediği öğretmenliğe esas alanlar kapsamında daha önce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği gibi 1’nci öncelik olarak atanan İlahiyat fakültesi mezunlarının önceliği değişti.

A+A-

Bilindiği üzere Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 9 nolu kararı öğretmenlik alanlarını belirlemektedir. Yani hangi öğretmenlik alanına hangi bölüm mezunları atanabileceğini ve öncelik sırasını yazmaktadır.

Bu kapsamda öğretmenlik alanlarına atama yapılırken ilk önce temel branş olan bölüm mezunlarının ataması yapılırken ikinci öncelik olarak da farklı öğretmenliğe kaynak programlar da başvuru yapabilir. Eğer birinci öncelik olan ana alandan ihtiyaç karşılanamazsa öğretmenliğe kaynak teşkil eden ve Talim ve terbiye Kurulu başkanlığının 9 nolu kararında yer alan listelerdeki bölümlere göre de başvuru yapılabilir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği için de kaynak teşkil olan bölümler belirlenmişti ve birinci öncelik olarak ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ile  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği alanlarının yanı sıra İlahiyat Fakültesi vb. bazı fakülte mezunları da başvuru yapabilmektedir.

2014 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunu adayın İlahiyat fakültesi mezunlarının ikinci öncelik olarak atanması gerektiği yönünde açtığı dava sonuçlandı. Danıştay kararda İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine 2'nci öncelik olarak başvuru yapmaları gerektiğine karar vermişti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler