1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. İlahiyat Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı! 2019
İlahiyat Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı! 2019

İlahiyat Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı! 2019

​​​​​​​Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından 2019 yılı ilahiyat lisans tamamlama başvuruları, tercih işlemleri ve, önlisans ve lisans bölümlerine dair tüm detaylar belli oldu. İşte detaylar.

A+A-

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından yapılan duyuruda 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun Geçici 77. maddesinde yer alan hüküm şu şekildedir: Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir hükmü gereği 2019 yılı İlahiyat başvuruları alıancak.

18 Mayıs 2018 tarihinden önce ilahiyat önlisans programından mezun olanlar 2019 İlahiyat Lisans Tamamlama Programına başvurabilmektedir.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı için İlahiyat Lisans Tamamlama Programına ilişkin başvuru ve tercih işlemleri 24 Temmuz 2019 (Saat:17:00) tarihine kadar YÖK resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılacaktır.

Başvuru ve tercihlerin yapılması aşamasında, adayların yerleştirme işlemlerine esas olacak önlisans mezuniyet tarihi, mezuniyet alanı ve mezuniyet not ortalamaları YÖKSİS Veri Tabanından otomatik olarak çekilecektir.

Bilgilerinde hata olanların başvuru ve tercih süresi içerisinde mezun oldukları yükseköğretim kurumuna başvurarak bu bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir.

Adaylar en fazla 20 tercih yapabilecektir.

Yerleştirme işlemleri, adayların ilahiyat önlisans mezuniyet not ortalamalarının 2 katı alınarak hesaplanan yerleştirme puanlarına ve tercihlerine göre sıralamaya tabi tutularak yapılacaktır. İlahiyat Lisans Tamamlama kapsamında 2018 yılında programa yerleşen adaylar ile bu kapsamda yerleşip mezun olan adayların yeniden başvurmaları halinde yerleştirme puanları % 50 oranında düşürülerek yerleştirme işlemine alınacaktır. Lisans programlarına ilişkin belirlenen katkı payı/öğrenim ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

İlahiyat Önlisans Mezunlarının İlahiyat Lisans Tamamlamalarına İlişkin Usul ve Esaslar, İlahiyat Lisans Tamamlama hakkında Sıkça Sorulan Sorular, Başvuru Ekranı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorulara dair tüm detaylar için tıklayınız:

pdf.jpg

2019 İlahiyat Lisans Tamamlama Programına başvurmak için tıklayınız:

www.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler