1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. İlköğretime Başlama Yaşında Değişiklik Resmi Gazetede! 1. Sınıfa Başlama Yaşı Değişikliği
İlköğretime Başlama Yaşında Değişiklik Resmi Gazetede! 1. Sınıfa Başlama Yaşı Değişikliği

İlköğretime Başlama Yaşında Değişiklik Resmi Gazetede! 1. Sınıfa Başlama Yaşı Değişikliği

05 Temmuz 2019 Tarihli ve 30822 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7180 sayılı kanun ile ilköğretime başlama yaşı ile ilgili değişiklikler yapıldı. 1. Sınıfa başlama yaşı ile ilgili detaylar haberimizde yer alıyor.

A+A-

Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7180 sayılı kanun 05 Temmuz 2019 Tarihli ve 30822 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yönetmelik ile birlikte bazı kanun ve yönetmeliklerde bazı değişiklikler yapıldı.

İLKÖĞRETİM YAŞI İLE İLGİLİ MADDEDE DEĞİŞİKLİK

Bu değişiklikler arasında göze çarpan değişikliklerden biride mecburi ilköğretim yaşı ile alakalı olarak 5.1.1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 3 üncü maddesinde yapılan değişiklik oldu.( Aynı değişiklik 14.6.1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 22 nci maddesinde de gerçekleştir.)

Yapılan değişiklik ile Mecburi ilköğretim çağı, 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. Kanun öncesi ilkokula başlama yaşı 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonuna kadar sürüyordu.

BİRİNCİ SINIFA BAŞLAMA 72 AY OLDU

Bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7180 sayılı kanun ile Mecburi ilköğretim çağı, 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. . İlkokulların birinci sınıflarına o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Eğer çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydının ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

İLGİLİ MADDENİN ESKİ VE YENİ HALİ

ESKİ HALİ:  Madde 3: Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.

YENİ HALİ: Madde 3: Mecburi ilköğretim çağı, 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsar. İlkokulların birinci sınıflarına o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydının ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler