1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. ADALET PERSONEL ALIMI

  4. İlkokul Yetiştirme Kursu (İYEP) Ek Ders Ücreti Adaletsizliğe Neden Olmamalı
İlkokul Yetiştirme Kursu (İYEP) Ek Ders Ücreti Adaletsizliğe Neden Olmamalı

İlkokul Yetiştirme Kursu (İYEP) Ek Ders Ücreti Adaletsizliğe Neden Olmamalı

İlkokullarda Yetiştirme Programı İYEP ücreti henüz belli olmadı. Bazı iddialar ilkokul kurslarında öğretmenlere ek ders ücreti verilmeyeceğini ortaya koyuyor. Sınıf öğretmenleri ek ders ücreti konusunda bir adaletsizlikle karşılaşabilir.

A+A-

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulamasının başlamasına kısa bir süre kaldı. Ortaokullarda yapılan Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) uygulamasının ilkokullarda uygulanması ilk olarak pilot illerde yapılacak. Ancak İYEP ücreti belirsizliğini koruyor. Ortaya çıkan bazı iddialara karşın, İYEP ek ders ücreti konusunda adaletsizlik yaşanmaması gerekiyor.

İlkokul yetiştirme kursu ücretleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı henüz okullara bir yazı gönderilmedi. Resmi bir kılavuz da yayımlanmadı. Kısa süre sonra başlayacak olan kurslarda sınıf öğretmenleri ek ders konusunda adalet istiyor. DYK uygulamasında yapılan yüzde 100 artırımlı ek ders uygulamasının İYEP’te de uygulamaya geçirilmesi gerekiyor.

Ücret verilmeyecek iddiaları da kafaları karıştırıyor. Kurslarda eğitim verecek öğretmenlere tek ek ders dahi verilmemesi durumunda ciddi anlamda hukuki sorunlar oluşacaktır. Hatta mevzuata bakıldığında bunun yasal olmayışı, öğretmenin ders dışında ücretsiz olarak çalıştırılamayacağı hükümleri göz önüne alınırsa bu uygulama idare mahkemelerinden dönecektir.

İlkokul öğretmenleri ne istiyor? Ortaokullarda uygulanan kurslarda olduğu gibi çift ek ders uygulanması talep ediliyor. Zira ortada böyle bir uygulama varken, aynı iş yüküne karşılık farklı ücret verilmesi eşitlik ilkesine aykırı olacaktır. Hiç ücret verilmemesi ise kesinlikle kabul edilemez ve yönetmeliğe aykırı bir durumdur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler