1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İlkokul Yetiştirme Kursunda (İYEP) Belirsizlikler Sürüyor
İlkokul Yetiştirme Kursunda (İYEP) Belirsizlikler Sürüyor

İlkokul Yetiştirme Kursunda (İYEP) Belirsizlikler Sürüyor

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyacağı İYEP uygulamasında belirsizlikler sürüyor. İlkokullarda yetiştirme programı öğretmen ücretleri, ders programı planlaması gibi birçok konuda hala belirsizlik bulunuyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, İYEP uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor. İlk olarak Ankara, İstanbul, Malatya, Mardin gibi 13 ilde pilot uygulamayla hayata geçirilecek olan ilkokul yetiştirme kursu için velilerin ve öğretmenlerin belirsizlik içindeki bekleyişi sürüyor. İYEP ek ders ücreti, ders programı, takvim gibi konularda hala belirsizlikler ve problemler yaşanıyor.

İYEP öğretmen ücretleri konusunda hala bir açıklama yapılmadı. Takvime göre başlamış olması gereken derslerde öğretmenlerin alacakları ücretler belli olmadı. Uygulamaya katılacak olan öğretmenlerin ücret konusunda bilgi sahibi olmaması, uygulamanın sadece gönüllülük esasına mı dayanacağı yoksa tek ek dersle mi ücretlendirileceği gibi konularda belirsizlik bulunuyor.

İYEP ders programı da sorunların arasında yer alıyor. Türkçe ve matematik derslerinde modüller halinde verilecek kursta bazı öğrenciler hem Türkçe, hem de matematik kursuna katılacak. Bu da ders programının bu öğrencileri gözetecek şekilde yapılmasını gerektiriyor. Ancak özellikle ulaşımı zor olan, taşımalı eğitim yapan okullarda görev yapan öğretmenler ve öğrenciler için zorlu bir süreç olacak gibi görünüyor.

İYEP takvimi uyarınca kursların 2 Mart 2018 tarihinde başlamış olması gerekiyor. Haziran ayının ilk haftasına kadar sürecek programda henüz uygulama sıkıntıları nedeniyle kurslar Mart itibariyle hala başlatılamadı. İyice karmaşık ve bilinmez bir hal alan İYEP’te pilot uygulamanın başarılı olup olamayacağı merakla bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler