1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. IMF 2015 Küresel Büyüme Tahminini Aşağı Çekti
IMF 2015 Küresel Büyüme Tahminini Aşağı Çekti

IMF 2015 Küresel Büyüme Tahminini Aşağı Çekti

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. Temmuz ayında güncellenen 2014 yılı küresel büyüme beklentisini % 3.4’den % 3.3’e indirdi

A+A-

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. Temmuz ayında güncellenen 2014 yılı küresel büyüme beklentisini % 3.4’den % 3.3’e indirdi. Aynı şekilde  2015 yılına ait büyüme beklentisini % 4’den % 3.8’e indirdi.

Aşağı yönlü yenilemelere, ABD, Avro Bölgesi ve Japonya Ekonomilerinin 2014 yılının ilk yarısında beklenenden zayıf bir iyileşme göstermesinin neden olduğunu ifade eden rapor, artan jeopolitik ve finansal risklerin de büyüme beklentilerini olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

Hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelere ekonomiyi destekleyecek ve büyümeyi hızlandıracak reformlara öncelik vermesi çağrısında bulundu. Bu reformların büyümenin sürdürülebilirliği açısından da büyük önem taşıdığını belirtilen raporda, iyileşmeyi desteleyecek para politikalarına ve mali düzenlemelere devam etmesi tavsiye edildi.

IMF, gelişmiş ülkeler için bu yıl öngörülen büyüme oranı % 1,8’de sabit tutarken, temmuz ayında 2,4 ile yukarı yönlü yenilenen 2015 yılı büyüme beklentisini tekrar nisandaki seviyesi olan % 2,3’e çekti.

Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için büyüme beklentisi ise bu yıl için % 4,6’dan % 4,4’e 2015 yılı için ise % 5,2’den % 5’e indirildi.

Türk ekonomisine ilişkin gözlemlere de yer verilen raporda Türkiye 2014 ve 2015 yıllarında % 3 büyüyecek. Raporda, Türkiye’deki enflasyon beklentilerinin de yukarı yönlü yenilendiği görüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.