1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. IMF’den Korkutucu Açıklama: 3 Yıl Yok Olabilir
IMF’den Korkutucu Açıklama: 3 Yıl Yok Olabilir

IMF’den Korkutucu Açıklama: 3 Yıl Yok Olabilir

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ekonomik toparlanmada altyapının önemini vurgulayarak Avrupa bölgesindeki ülkelerde ileri düzeyde altyapı eksikliği olduğunu belirtti.

A+A-

Atlantic Council tarafından düzenlenen “Altyapı, Yatırım ve Orta Avrupa: Üç Deniz Girişimi” isimli konferansa katılan Georgieva, koronavirüsün dünyanın yeniden dizayn ettiğini belirterek, dünyanın eskisi gibi olamayacağının altını çizdi.

Georgieva, 2020 ve 2021 yılları içerisinde ekonomide 12 trilyon dolardan daha büyük bir miktarın kaybolacağını, bu miktarın Avrupa’daki yıllık üretime eşit olduğunu belirtti. Çin ve bazı gelimiş ülkelerin salgına rağmen ekonomilerinin öngörülenden daha iyi bir performans göstermesine rağmen, büyüme açısından hala negatif bir görünüme sahip olduklarını ifade etti.

Salgının etkilerinin azaltılamaması durumunda orta, doğu ve güneydoğu Avrupa ülkelerinde 3 yıllık eknomik ilerlemenin yok olabileceğini, bunun ekonomik anlamda iyi gelişmeler yakalayan ülkeler için darbe niteliğinde olduğunu belirtti.

Altyapı Eksikliği

Ülkelerin ekonomik olarak toparlanmasında altyapının önemli olduğunun altını çizen Georgieve, Avrupa bölgesindeki ülkelerde altyapı sorunları olduğu, bölgenin her şeyden önce altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Orta, doğu ve güneydoğu Avrupa ülkelerinin diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere nazaran hem altyapıda hem de ekonomik anlamda geri de kaldığını ve 2030 yılına kadar bu açığı kapamanın bu ülkelere pahalıya mal olacağını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.