1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. IMF’ten Türkiye’ye Uyarı Geldi
IMF’ten Türkiye’ye Uyarı Geldi

IMF’ten Türkiye’ye Uyarı Geldi

Uluslararası Para Fonu IMF, Türkiye’nin kur yükselişi karşısındaki savunmasız kalışı ile ilgili olarak önemli uyarılar yapmaya devam ediyor.

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF), ekonomik dalgalanmalar sonucunda Türkiye’de gerçekleşen görünümün son derece belirsiz olduğunu söyleyerek, global pazarları da kapsayan bazı detaylar verdi. Şu anda koronavirüs nedeniyle yaşanan krizlerin ikinci dalganın da gelmesiyle özellikle gelişmekte olan ülkeler çerçevesinde cari işlem açıklarının kontrolünü zorlaştıracağını söyleyen IMF, emtia ihracatçılarının cari işlem dengesi konusunda da düşüşler yaşayabileceğini söyledi. IMF, küresel ticarette yaşanan azalmaların ikinci dalga ile beraber daha da derinleşeceğini belirtti.

Kriz ve Covid-19 İlişkisi Raporu Sunuldu

IMF, dünyada en büyük 29 ekonomiyi kapsayan Dış Sektör Raporu’nun 2020 yılındaki verilerini yayımlayarak ülkeleri bilgilendirdi. 2019 yılında cari işlem fazlalıklarının ılımlı bir biçimde daraldığını hatırlatan IMF, 2020 yılı için ise adeta belirsizlik olduğunu söyledi. Sunulan raporda pandeminin küresel ticareti mikrosundan makrosuna kadar etkilediği belirtilirken, daha sıkı finansman koşullarının pandemi nedeniyle geldiği vurgulandı.

İkinci Dalga Tablosu Daha Kötü Olacak

Sunulan raporda, sonbaharda beklenen ikinci dalganın küresel ticarete etkisi ile ilgili veriler de paylaşıldı. Önemli bir belirsizlik ortamının beraberinde ikinci dalganın gelmesiyle beraber, küresel ticaretteki azalışı etkilemeye devam edeceği öngörüldü. Raporda ticaretteki azalışın daha da derin ve kalıcı bir hal almasının gelişmekte olan ülkeler için kontrol mekanizmasının yönetilememesi gibi bir problem yaratacağı belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.