1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. İnfaz Koruma Memurlarından Avlu Dizisine Tepki
İnfaz Koruma Memurlarından Avlu Dizisine Tepki

İnfaz Koruma Memurlarından Avlu Dizisine Tepki

İnfaz koruma memurları, yeni başlayacak diziye tepki gösteriyor. Adalet Bakanlığı CTE personeli, Avlu dizisindeki sahnelere tepki gösterdi. İKM personelin tepkisi üzerine RTÜK’e yazı yazıldı.

A+A-

Televizyon ekranlarında yeni başlayacak olan dizi tepki çekti. İnfaz koruma memurları tarafından tepkiyle karşılaşan dizi, henüz yayına girmeyen Avlu dizisi oldu. Dizide Adalet Bakanlığı CTE personeli farklı rol ve davranışlarda gösteriliyor iddiasında bulunuldu. İKM personelin tepkisini çeken dizi hakkında RTÜK’e resmi yazı yazıldı. RTÜK’e yazılan resmi yazı metni şu şekildedir:

Star TV adlı Televizyon kanalında "Avlu” adlı dizinin fragmanı yayınlanmış olup, dizinin ilk görüntülerinde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğümüze bağlı kurumlar ile kurumlarında çalışan personelin mesleki onurunu zedeleyecek, kurumsal imajı olumsuz yönde etkileşecek gerçeği yansıtmayan karalama öğelerinin bulunduğu görülmüştür.

Yayınlanan bu görüntüler. Devletimizin farklı iki kuruntunda görev alan jandarma ve ceza infaz kurumu personelini yanlış algılardım dolayı zan altında bırakacak, personelimizin “işkenceci”, kurumlarının da “işkence merkezi” olarak toplum nezdinde algılanmasına sebebiyet verecektir.

Bilindiği üzere, ceza infaz kurumlarında çağdaş infaz anlayışı gereği hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılması yönünde çalışmalar sürdürülmekte olup, kuramlarımız yapılan reformlar ve özverili çalışmalar neticesinde adeta birer eğitim kurumu haline getirilmiştir. Bu kuramlarda çalışmakla olan tüm çalışanlar insana saygıyı ön planda tutan, çağa ayak uyduran, hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılmasında rol oynayan kamu görevlileridir. Personelimiz mesleğini icra ederken din. dil. ırk. mezhep, cinsiyet ayrımı yapmaksızın insan haklan çerçevesinde ceza güvenlik tedbirlerinin infazını sağlamaktadır. Ancak, bu tür dizilerin yayınlanması personelimizi zor durumda bırakarak, yapılan tüm eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine gölge düşürmekte, yürütülen tüm çalışımdan yok saymaktadır.

Ticari, siyasi, reyting ve farklı çıkarlar için yarar sağlamak uğrana yapılan çalışmaların görmezden gelinmesi, toplum yararına çalışan bir meslek grubunun rencide edilmesi, yalan yanlış bilgilerle kamu hizmeti sağlayan ceza infaz kuramlarında işkence ve kötü muamele algısı oluşturulması kabul edilemez. Her ne kadar bu tür görüntülerin tamamen hayal ürünü olduğu ifade edilse de toplumun bilincinde ceza infaz kuramlarında işkence uygulanıyor algısı oluşmaktadır.

Ceza infaz hizmetleri, sadece ceza infaz kurumu çalışanlarının omzuna yük (enemeyecek kadar ağır ve hassas bir görevdir. Toplumun ve sivil toplum kuruluşlarının, devlet kuramlarının bu hizmetlere destek vermesi gerekmektedir. Bu kapsamda, ceza infaz kuramlarının zorlu koşullar altında Bakanlığımızın bedellerine ulaşabilmesi için tüm kuram ve kuruluşlarla uyumlu bir işbirliği sürdürme zorunluluğu yadsınamaz bir gerçektir, özellikle son zamanlarda artan terör olayları nedeniyle ceza infaz kuramlarındaki kalabalıklaşma göz önüne alınarak bu tür görüntülerin yayınlanması gerek kurumsal gerekse toplumsal gerilimi tetikleyici bir etki yaratmaktadır. Ceza infaz kuramlarına yönelik bu tür algıların oluşturulması da bazı terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edecektir.

Bu itibarla; reyting uğrana bu süreçte bu tarz görüntülerin yayına girmesinin toplum tarafından farklı algılara sebep olacağı, ceza infaz kuramlarında yaşanmamış olayların yaşanmış gibi gösterilmesinin kuramlarımızın kamusal hizmetine zarar vereceği değerlendirilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler