1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. İnfaz ve Koruma Memurlarının Emniyet Hizmetleri Sınıfına Dahil Edilmesi Gündeme Getirildi
İnfaz ve Koruma Memurlarının Emniyet Hizmetleri Sınıfına Dahil Edilmesi Gündeme Getirildi

İnfaz ve Koruma Memurlarının Emniyet Hizmetleri Sınıfına Dahil Edilmesi Gündeme Getirildi

1 Ekim 2018 itibarıyla TBMM’nin açılması ile kanun teklifleri vekiller tarafından ardı ardına geliyor ve kamuda görevli gerek kadrolu gerekse sözleşmeli personellerin talepleri gündeme getiriliyor. Bu haberimizdeki kanun teklifi ile İKM’lerin EHS’ye dahil

A+A-

Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan İnfaz ve Koruma Memurlarının Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil edilmesi yönünde kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri CTE Genel Müdürlüğünde görevli İnfaz ve Koruma Memurlarının İKM emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilmesi yönündeki gerekçeler ve teklifin tüm ayrıntıları şu şekildedir.

Kamuda kimler emniyet hizmetleri sınıfında yer almaktadır? Çarşı ve mahalle bekçisi, polis, komiser muavini, komiser, başkomiser emniyet müfettişi, polis müfettişi, emniyet amiri ve emniyet müdürü ve emniyet müdürü EHS’de yer almaktadır. İKM’lerinde bu sınıfa dahil edilmesi istenmektedir.

Ceza infaz koruma memurlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Tesis Edilen Sınıflar başlıklı 36. Maddesinde, Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer almaktadırlar.

Ceza infaz koruma memurları, ceza ve tutukevlerinde asayişi sağlayan görevlilerdir. Genellikle şehir merkezine uzakta kurulan ceza ve tutukevlerinde, bu kurumların zorlayıcı şartlarına göre çalışmaktadırlar.

Örneğin, kapalı bir cezaevinde görev yapan infaz koruma memuru, telefon taşıyamaz, iletişim hakkından mahrumdur. Ceza ve tutukevlerine giriş çıkışları herhangi bir devlet kurumuna giriş çıkış şartlarına tabi değildir. Bayram tatili izinleri yoktur. Ücret ve özlük hakları Emniyet Sınıfına mensup memur görevlilerden farklıdır ve Emniyet Sınıfında görev yapan memurlara nazaran daha az imkan ve özlük haklarına sahiptirler.

Ceza İnfaz Koruma memurları, ceza ve tutukevlerinde emniyet sınıfına mensup memurlar ile aynı şartlarda görev yapmaktadırlar. Ceza ve tutukevlerindeki asayiş ve güvenliğin sağlanmasından, mahkum ve tutukluların korunmasından ceza ve tutukevleri çatısı altında ve sınırlarına tabi açık alanlarda her türlü güvenlikten, ceza ve tutukevlerinde görev yapan Emniyet Sınıfına mensup diğer kamu görevlileriyle eşit olarak sorumludur. Eşit işe, eşit ücret ve özlük haklarının sağlanması Anayasamız tarafından güvence altına alman ve Anayasamızın 10. Maddesinde düzenlenen “Eşitlik” ilkesinin gereğidir.

İfade edilmeye çalışılan bu sebeplerle, Ceza İnfaz Koruma memurlarının 657 sayılı kanunda Emniyet Sınıfına dahil edilmesiyle, Ceza İnfaz Koruma Memurlarının görev ve çalışma şartlarının hak ettikleri ücret, bayram tatili ve diğer özlük haklarına kavuşması Amaçlandığı belirtildi. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler