İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

İnşaat mühendisliği son derece önemli bir meslek grubu olup ülkemizin en gözde iş alanlarından biri olarak bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

64919
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Genel anlamda ekonomi içinde taşıyıcı olma özelliği barındıran inşaat sektörü, devlet tarafından da doğrudan desteklenmesi ile yükselmeye devam etmektedir. Bu bağlamda da artış gösteren ilgi ve alaka sonucunda sektörde deneyim sahibi, eğitimli ve kalifiye eleman arayışı daha da yoğun bir şekilde devam etmektedir. İnşaat mühendisi bölümünü tercih ederek kariyerlerini bu meslek kolu üzerinde şekillendirmek isteyenlerin sayısı sürekli olarak yükselmektedir. Yazımızda da inşaat mühendisliği ile ilgili olarak tüm gereken bilgileri ve hangi aşamalardan geçilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İnşaat Mühendisi Nedir?

İnşaat Mühendisi Nedir?
İnşaat Mühendisi Nedir?

İnşaat mühendisliği temel hatları ile yapılacak, inşa edilecek bir yapının projelendirilmesi ve alan üzerinde faaliyet gösterilerek uygulamaya başlanmasıdır. İnşaat mühendisleri bu bağlamda inşa edilecek yapının mimari ve statik projesine çizerek iç ve dış tasarımına planlamaktadır. İç ve dış tasarım mimari proje kapsamına girmektedir. İnşaat Mühendisliği sektöründe belki de en önemli kavram olan statik projede ise, binanın sağlıklı bir şekilde ayakta durması adına kolonların, kirişlerin ve benzeri aletlerin birbirleri ile mesafeleri, yapı içindeki konumları ve kaç adet olacağının belirtildiği planlar bulunmaktadır.

İnşaat mühendisleri projeleri yapıların en güvenli hali ile kullanılması amacıyla çizmektedir. Tasarımdan ziyade yapıya önem vermek son derece elzemdir. Zira deprem gibi doğal afetler sonucunda hasar gören veya yıkılan pek çok evin imalata aykırı unsurlar nedeniyle bu sıkıntıyı yaşadığı bilinmektedir. Dolayısıyla inşaat mühendisleri statik proje çizimi konusunda oldukça temkinli ve titiz olmalıdır. Bununla beraber bu meslek kodunda gelecek hedefleyen kişiler şantiyede çalışmalar sırasında durulma zorunluluğunun da olduğunu bilmelidir. Ekipleri ve çalışanları yönlendirerek projenin uygun bir şekilde tamamlanması hedeflenir. İnşaat Mühendisleri maliyet hesabı ile ilgili de sorumlu kişidir.

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

İnşaat Mühendisliği bölümü mezunları aslında son derece geniş çaplı bir iş imkânına sahiptir. Çünkü Türkiye’de inşa edilecek her yapıda bir inşaat mühendisinin bulunması zorunludur. Bu nedenle küçük veya büyük çaplı bina, baraj, havalimanı, tren yolu, su şebekesi, yol gibi hizmetlerin plan, denetleme ve inşa sürecinde İnşaat Mühendisleri kritik bir rol oynamaktadır. Tüm bu alanlarla ilgili yapılan çalışmalarda bu meslek grubunun iş bulma şansı bulunmaktadır. Firmanın istek ve taleplerine göre değişiklik gösterebilmesine rağmen inşaat mühendislerinin yetki ve sorumlulukları aşağı yukarı aynıdır.

 • İnşaat Mühendisleri projenin tasarım ve planı için verileri analiz ederek anket raporları ve uzun vadeli planlar oluşturarak net bir yol çizmek zorundadır.
 • İnşaat Mühendisleri Proje planlama ve risk analizi kısımlarında olası maliyetleri, çevresel tehlikeleri ve daha birçok faktörü göz önüne alınmalıdır.
 • Projelerin sağlam bir şekilde ilerlemesi kadar yönetmeliklere uygun olup olmadığı da büyük bir detay olarak bilinir. Mühendisler yapacakları inşaatının yönetmeliğe uygun olup olmadığını kontrol etmektedir.
 • Toprak testi sonuçları eline geçtiği anda analiz yaparak temellerin yeterli olup olmadığını ve gücünü belirlerler.
 • Projelerde kullanılmak için elzem olan Beton, asfalt, çelik ve benzeri malzeme ve ürünlerin test sonuçlarını inceler.
 • Tahmini bir maliyet çıkarmak adına ekipmanların ve malzemelerin aynı zamanda işçilik ücretlerinin bir taslağını hazırlar.
 • Hidrolik sistemlerini ve taşımacılık unsurlarını devlet şart ve standartlarına göre planlayarak tasarım yazılımlarını kullanırlar.
 • İnşaata yön vermek adına şantiye yerleşimleri, referans noktaları ve inşaat yerleri ile ilgili olarak ölçüm işlemlerini gerçekleştirirler.

Tüm bu görev ve yetkiler, inşaat mühendislerinin sorumluluğu altında bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği’nin İş Kolları

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

İnşaat mühendisleri, mezun olmalarının ardından pek çok farklı iş kolunda görev alabilme şansına sahip durumdadır. Bu meslek grubunun, mühendislik fakültesindeki birçok bölüme göre daha avantajlı oldukları söylenebilir.

 • Demiryolu İnşaat Mühendisi: Demiryolu ve terminal gibi inşaların yapım işlerini planlayarak aynı zamanda denetim ve kabul işlemlerini de gerçekleştirirler.
 • Havaalanı İnşaat Mühendisi: Havaalanı inşaatları ve uçak pistlerinin inşası konusunda organizasyonları ve planı yürüten, denetimleri sağlayan kişidir.
 • Karayolu İnşaat Mühendisi: Cadde ve otoban gibi geçiş yollarında planlamalar yapan, denetimleri yürüten ve çevre denetimini de sağlayan kişidir.
 • Bina İnşaat Mühendisi: İnşa edilecek yapı için organizasyonları planlayarak sahanın buna uygun olup olmadığını denetleyen kişidir.
 • Sıhhi Tesisler İnşaat Mühendisi: Kanalizasyon ve havalandırma başta olmak üzere bu tesisatlar da temizlik ve sağlık işlemleri ile ilgilenirler.
 • Köprü İnşaat Mühendisi: Bazen kara bazen de demiryolu üzerinden geçen köprülerin yapım, bakım ve onarın süreçlerinde en önemli söz sahibi olan kişilerin başında gelirler.
 • Öğretim Üyesi İnşaat Mühendisi: Bu iş kolunda da, bilimsel araştırmaları yapan öğretim üyeleri öğrenci ve denk kadrolara seminerler ve dersler vererek, kaynakların en iyi şekilde kullanılması anlamında bilgilendirmeler yaparlar.

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur?

İnşaat mühendisi olmak için hayal kuran kişiler, pek çok farklı platformda bu sorunun yanıtını aramaktadır. İnşaat mühendisleri ülkemizde çalışabilmek için üniversite mezunu olmak zorundadır. Lise eğitimlerinin ardından mühendis olmak isteyenler, üniversitelerin mühendislik bölümünü kazanmalı ve inşaat mühendisliği bölümünde okumaya başlamalıdır. Üniversitelerin birçoğunda, eğitimler 4 yıl üzerinden gerçekleşmektedir. Bu süre zarfında pek çok üniversitede zorunlu staj mevcut durumdadır. Staj yaparak iş hayatına girmeden önce deneyim ve tecrübe kazanma şansı elde eden mühendis adayları, 4 yılın sonunda üniversiteyi bitirerek mezuniyet belgelerini almaktadır. Bunun ardından özel sektör veya kamuda çalışma imkanı bulabilecekleri gibi, yüksek lisans ve sonrasında da doktora yapma imkanları da vardır. Fakat bu konuda tüm tercih mühendis adaylarına kalmış durumdadır.

Mezun olmalarının ardından kamu sektöründe çalışma düşüncesi içinde olan mühendis adayları, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmelidir. Bu sınava girerek yeterli puanı almalı ve sonrasında tercih yapacakları kurum tarafından görüşmeye çağrılmalıdır. Oldukça önemli bir meslek kolu olan inşaat mühendisliğinde özel sektörde de iş bulma şansı bulunmaktadır. Pek çok şirketin inşaat alanında faaliyet göstermesi ile birlikte, kalifiyeli mühendis arayışı da sürekli olarak artmaya devam etmektedir. Mühendis adayları özel sektör veya kamu arasında bir tercih yaparak iş planlamasını buna göre şekillendirebilmektedir.

İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?

İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?
İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Kazanır?

İnşaat mühendisleri kamu ve özel sektör içerisinde farklı maaşlara mensup durumdadır. Devlet bünyesinde çalışmak adına KPSS şartının olduğu unutulmamalıdır. KPSS sonrasında devlet kurumu altında çalışmaya başlayan bir inşaat mühendisi 3 bin 800 TL civarında bir başlangıç maaşı ile çalışmaya başlamaktadır. Yeni mezunların da bu miktar aldığı bilinirken, özel sektörde fiyatlar son derece değişkendir.

Özel sektör içerisinde birçok küçük ve büyük çaplı kuruluşun olduğu bilinirken, burada iş yapmaya başlayan kişisel yaklaşık 3 bin TL ile çalışmaktadır. Aynı zamanda kamu sektörüne göre üst sınır çok daha belirsizdir. Büyük şirketlerde yaş ve deneyime bağlı olarak aylık 50 bin TL maaşa kadar çıkılabilmektedir. Fakat bu durum tamamıyla şirketin hedeflerine ve imkanlarına bağlı olan bir unsurdur. Bu nedenle özel sektörde mikro ve makro fiyatlar arasında büyük bir fark bulunmaktadır.

Şantiye Şefi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!