1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?
İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

İnsan kaynakları uzmanı, günümüzde birçok şirket ve kurum tarafından istihdam edilen bir kadro olmuştur. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Her işyerinin ihtiyaç duyduğu bu mesleği, günümüzde birçok genç de tercih etmektedir.

Peki, insan kaynakları uzmanı nasıl olunur? İnsan kaynakları uzmanı olmak için hangi eğitimler alınmalıdır? İnsan kaynakları uzmanları ne kadar kazanır? İşte, bu soruların cevapları...

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Demek?

İnsan kaynakları alanı birçok kurum ve şirketin insan ihtiyacını doğru şekilde karşılamak ve iş verimi arttırmak için çalışma yapmak amacı ile oluşturduğu bir birim olarak hizmet vermektedir. İnsan kaynakları uzmanı bu kapsamda çalışmalar yapar, çalışanlara motivasyon kaynağı oluşturur ve performansa dayalı çalışmalar yapar. Her işyerinin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet kaynağı yanında var olan insan kaynağını doğru kullanmak için insan kaynakları uzmanına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılayan işyerlerinin verimi büyük oranda artmaktadır.

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

İnsan kaynakları uzmanı olmak için lisans derecesinde eğitim almak gereklidir. Ülkemizde var olan neredeyse tüm üniversitelerde bulunan dört yıllık insan kaynakları yönetimi bölümünü bitiren kişiler, insan kaynakları uzmanı olarak mezun olurlar. Mezun olduktan sonra insan kaynakları departmanında insan kaynakları uzmanı olarak hemen çalışmaya başlayabilirler.

Üniversitede Başka Bölümlerde Okuyanlar İnsan Kaynakları Uzmanı Olabilir Mi?

İnsan kaynakları uzmanı olmak için üniversitede insan kaynakları yönetimi bölümünü okumanız gerekmektedir. Eğer bu bölümden mezun olmadıysanız da insan kaynakları uzmanı olabilirsiniz. Üniversite eğitiminiz sosyal bilimler ya da idari bilimler fakültesinde bulunan bölümlerinden birinde ise mezun olduktan sonra bazı eğitimler alarak insan kaynakları uzmanı olmanız mümkündür. İnsan kaynakları uzmanı olmak için kurs ve eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda verilen sertifika ile insan kaynakları birimlerinde çalışabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Uzmanının Görevi Nedir?

İnsan kaynakları uzmanının yerine getirmesi gereken görevler şöyledir:

 • İşyerine insan alım sürecinde gerekli şartları belirlemek ve süreci takip etmek
 • İş için başvuran kişilerle görüşmeler yapmak
 • İşten insan çıkarma ile ilgili gereken işlemleri yapmak ve belgeleri düzenlemek
 • İşyerlerinde çalışan kişilerin motivasyonu için gerekli düzenlemeleri yapmak
 • Çalışanların işyeri ve çalışma şekli ile ilgili gelen taleplerini değerlendirmek
 • Çalışanların bordrolarını hazırlamak ve çalışanların alacakları ücretleri belirlemek
 • Çalışanların yapmaları gereken işlerin takibini yapmak ve çalışanların performansları hakkında üstlerine gerekli raporları hazırlamak
 • İşyerinde bulunan tüm çalışanlar için temel ve gerekli eğitimleri düzenlemek
 • Çalışanların izin, mesai, çalışma süresi gibi hakedişlerini hesaplamak ve düzenlemek

İnsan Kaynakları Uzmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

İnsan kaynakları uzmanı olmak isteyenlerin sahip olması beklenen özellikleri şöyledir:

 • Microsoft Office ve benzeri bilgisayar programlarını iyi düzeyde kullanabilmek
 • Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatı ile ilgili olarak gerekli düzeyde bilgi sahibi olmak
 • İşyerinin ihtiyaç duyduğu belge, bildirge ve raporları gerektiği şekilde düzenleyebilmek
 • Çalışanların ihtiyacı doğrultusunda eğitimler verebilmek ve gerekli sunumları yapabilmek
 • Anayasada bulunan İş Kanunu ile ilgili geniş ve yeterli bir bilgi düzeyine sahip olmak
 • Araştırma yapmayı sevmek, sonuç odaklı bakış açısına sahip olmak ve dinamik bir yapıda olmak
 • İşyerine gerekli insan kaynağını alma ve işten çıkarma süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak
 • Ekip çalışmasına uygun ve yatkın olmak
 • Yeni şeyler öğrenmeye ve değişikliklere açık olmak

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları uzmanı olmak için lisans derecesinde üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra insan kaynağı uzmanı olabilirsiniz. Bunun yanında üniversitenin yakın bölümlerinden mezun olduktan sonra bu alanda eğitimler alarak  sertifika sahibi olabilir ve insan kaynağı uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.  İnsan kaynakları uzmanı olurken ya da olduktan sonra kendinizi geliştirmeye devam etmeniz, bu alanda ilerlemeniz için çok önemlidir.

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak İçin Hangi Aşamalardan Geçilmelidir?

İnsan kaynakları birimde işe başladıktan sonra kendinizi geliştirmeye devam ederseniz yükselmeye başlarsınız. İnsan kaynakları biriminde işe başladıktan sonra şu şekilde ilerleyeceksiniz:

 • İnsan kaynakları destek personeli olmak
 • İnsan kaynakları elemanı olmak
 • İnsan kaynakları uzmanı olmak
 • İnsan kaynakları ekip lideri olmak
 • İnsan kaynakları müdürü olmak
 • İnsan kaynakları direktörü olmak

İnsan Kaynakları Uzmanı İşveren ve Çalışanların Arasında Köprü Görevi Görür

İnsan kaynakları uzmanları işyerlerinde hem çalışanlar hem de işverenler arasındaki köprüyü kurma görevini üstlenirler. Karşılıklı yaşanan problemlemleri çözmede aracı görevi sağlarlar.  İşyerinde hem çalışanın rahatça çalışması ve motivasyonunun yüksek olmasını sağlarken hem de işverenin memnun olmasını ve kazanç sağlamasına çalışırlar. İşverenin isteklerini çalışanlara düzgün bir biçimde aktarırlar. Gerekli görülen çalışma düzenini her iki tarafın isteği ve mutlu olacağı şekilde düzenlerler. Bu nedenlerle kurumsal bir işyerinin ilk adımı olarak insan kaynaklarına yapılan yatırım önem taşımaktadır.

İnsan Kaynakları Uzmanının Kendini Geliştirmesi Gerekir Mi?

İnsan kaynakları uzmanının kendini geliştirmesi çok önemlidir. İnsan kaynakları uzmanı olarak görev yapacak kişinin en az bir yabancı dil bilmesi çok önemlidir. Bu alanda yabancı kaynakları okuyabilmesi, alanda yapılan işleri öğrenebilmesi ve kavrayabilmesi için dil bilmek gereklidir. Aynı zamanda insan kaynakları uzmanının kendi alanında eğitimlere katılması, kurslara gitmesi ve çalışma alanında sertifikalarını arttırması çok değerlidir. Yapılabiliyorsa alanda yüksek lisans eğitimi görülmesi hem iş yerinde konumda yükselmeye hem de alınan maaşda artışa yardımcı olacaktır.

İnsan Kaynakları Uzmanı İş Alanı Geniş Midir?

İnsan kaynakları uzmanlığı ülkemizde son on yılda epeyce ihtiyaç duyulan bir meslek olmuştur. Genelde kurumsallaşmış işyerleri ve şirketlerde son derece ihtiyaç duyulan insan kaynakları uzmanlığı birimi günümüzde her işyerinde ihtiyaç haline gelmiştir. Bazı işyerlerinde bir insan kaynakları uzmanı bulunurken, bazı işyerlerinde insan kaynakları birimi bulunmaktadır ve bu birimde birden fazla insan kaynağı uzmanı çalışmaktadır. Günümüzde insan kaynakları uzmanı ihtiyacı bulunmaktadır ve giderek bu alanın önemi artmakta olduğundan insan kaynakları uzmanına ihtiyaç daha da çoğalmaktadır.

İnsan Kaynakları Uzmanı Olanlar Nerelerde Çalışabilirler?

İnsan kaynakları eğitimi almış kişilerin çalışma alanları günümüzde çok gelişmiştir. Bu alanda eğitim alan kişiler şu alanlarda çalışabilirler:

 • Şirket, kurum ve firmalarda bulunan insan kaynakları bölümlerinde
 • Eğitim veren kurumlarının insan kaynakları ihtiyacında
 • Kurumsallaşmış firma, işyeri, şirket ve kurumlarda
 • Sivil toplum örgütlerinin ve derneklerin insan kaynakları biriminde
 • Devlete ait olan kurum ve kuruluşların insan kaynakları ihtiyacında
 • Büyükelçilikler ve konsolosluklar gibi resmi kurumlarda
 • Bakanlıklarda bulunan insan kaynakları birimlerinde
 • Küçük ve büyük tüm işyerlerinde insan kaynakları ihtiyacında

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

İnsan kaynakları uzmanı ücretleri, işyeri ve şirketin ihtiyacına ve donanımına göre değişmektedir. İnsan kaynakları departmanında çalışan kişilerin ücretleri ise ünvanlarına göre değişmektedir. İnsan kaynakları uzman yardımcısı olarak işe başlanıldığı takdirde en düşük alınacak ücret, 2 bin 20 lira ila 2 bin 900 lira arasında olmaktadır. İnsan kaynakları uzmanının aldığı ücret ise en düşük, 4 bin ila 4 bin 890 lira arasında değişmektedir. İnsan kaynakları uzmanı kendini geliştirdiği takdirde alacağı maaş da artış gösterecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.