1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. İNSANLIK SANATI ; İYİLİK
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

İNSANLIK SANATI ; İYİLİK

A+A-

İNSANLIK SANATI ; İYİLİK

 İnsanoğlunun huzuru için  temel ve değişmez değerleri vardır. Sahip olduğu bu değerlerden güç alarak ilerleyip, huzur  dolu yarınlara sahip olacağına inanır. İnsanı insan yapan ve yücelten bu değerlerden biri de iyiliktir. Karşılık beklemeden yapılan yardım anlamına gelen iyilik gizli bir  soyluluktur. Ferdi ve toplumsal hayatı derinden etkileyen evrensel bir gerekliliktir.

 

 Kötülük kadar iyiliği de yapmaya meyilli bir canlı olan insanın gerçek zenginliği iyilikleridir. Özündeki güzellikleri besleyen insanın dış dünyaya yansıması iyilikler olarak kendini gösterir. Hassasiyetler her ne kadar  sekteye de uğrasa ve vicdanın telleri kırılsa da,   dünya bu erdem  üzerine kuruludur. Nasıl her şeyin bir kanunu varsa, huzurun  kanunu da iyilik yapmaktan geçmektedir.

 

 İyilik bir insanlık sanatıdır . İnsanın ruhsal güzelliğini yansıtır. Toplumsal barışa ve huzur için kilit role sahiptir. İnsanları birbirine bağlayan altın bir zincirdir. Kişinin içinden gelen, empati yaptıkça çoğalan bir değerdir. Öyle ki,  iyilikler göle atılan  taş gibi, halka hala yayılarak büyürler. Sadece yapanı değil  o iyiliğe muhatap olanı, aracı olanı  ve haberdar olanı da  mutlu eder. Yapılan bir araştırmada, iyilik yapmanın beyinde mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olduğu  tespit edilmiştir.

 

 İnsanın kendi kendine verdiği bir hediyedir iyilik. Asla boşa gitmeyecek bir yatırımdır . Kur’an-ı Kerimde‘’İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz ‘’ (isra/7) buyrularak buna işaret edilir.  İyiliği sadece yapmak yetmez. Onu güzellikle yapmak gereklidir. Hatta en  makbul olanı, gizli olanı ve  istemeden yapılanıdır. Güneş bu konunda insanlığa örnektir.  Güneş ki, ısı ve ışığından yarar sağlamak için kendine yalvarılmasını beklemez. Bekleneni iyiliği istemeden yapar. Cömertçe  sunar kendini. İyilik her zaman maddi olacak diye bir kaide yoktur. Çeşitleri insanın nefesi kadar sayısızdır. İyilik  ters dönmüş bir kaplumbağayı çevirmekten, ağlayan küçük bir çocuğu sevindirmeye, tebessüm etmeye,  savaş mağduru bir ailenin yararlını sarmaya ve yönünü kaybetmiş  yönsüzlere  yol göstermeye kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir.

 

 Zerre miktarı da olsa hiçbir iyilik karşılıksız kalmaz. Hemen olmasa da er geç ve mutlaka, iyilik yapan iyilik bulur. Yaptığı iyiliğin karşılığı mutlaka bir yerlerden karşısına çıkar . Bir olay anlatılır. Ameliyattan çıkan yataktaki adam, başucunda bekleyen genç doktora: ‘’ Allah senden razı olsun evlâdım. Benim için yurtdışından zahmet edip buraya kadar gelmeni, yaşadığım sürece unutmayacağım.’’ der. Ameliyat edilen kişi, büyük bir hastanenin başhekimidir. Tedavisi ancak yurtdışında mümkün görülen hastalığı aniden artınca, doktor arkadaşları onun böyle bir yolculuğa dayanamayacağını anlamış ve kurtarma umudunun azlığına rağmen bu genç doktor nereden haber almışsa almış hızır gibi yetişip, ameliyatı üstlenmiş ve onu kurtarmıştır.

 

 Ameliyat olan yaşlı doktor, kendisine yapılan bu iyiliğe nasıl mukabele edeceğini bilemeyip  hemen yanında oturan genç adamın ellerini sıkarcasına tutmaktadır. Hayata yeniden dönmenin sevinciyle hiç durmadan konuşurken; ‘’Ameliyat için beni bayılttığınızda, her nedense gençlik yıllarıma döndüm’’ diye konuşmaya başlar. ‘’Henüz toy bir asistanken, anne karnındaki bir bebeğin sakat olduğunu anlamış ve onu bu şekilde yaşatmaktansa  öldürmeyi düşünürken, kalp atışlarını duyup kıyamamıştım. O yavrunun yaşamasını istediğim için, Allah seni imdadıma göndermiş olmalı’’ der. Genç doktor, ancak bir babanın evlâdına karşı gösterebileceği sıcaklıkla kavranan ellerini kurtarıp biraz geriye çekilir ve dizlerinden aşağısı “takma” olan bacaklarını gösterirken;‘’Allah hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmaz efendim, diye gülümserken ağzından şu cümle düşer. “Kurtardığınız o çocuk bendim.”

 

  Konuya ait. ‘’ İyiliğe iyilik her kişinin, iyiliğe kötülük şer kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin işidir ‘’  ifadesi düstursal bir söylemdir. Çünkü , iyiliğe karşı yapılan iyilik adalet olduğu gibi, iyiliğe karşı yapılan kötülükte cinayettir. Kötülüğe karşı yapılan iyilik ise insanı yücelten bir erdemdir. İyilik yapmada güdülen amaç çok önemlidir.  Eğer , niyetimizde ‘’ iyilik yapayım ki , bana değer versinler, hizmet etsinler, bana daha çok  minnet duyup daha çok mahkum olsunlar  ‘’ gibi olumsuzluklar varsa, bu  tür bir iyilik yapmaya  ‘’ kaşıkla verip, sapıyla gözünü çıkarma ‘’ denir. Bu  ise karşıdaki kişiye hakaret  ve  zulümdür.  İyilik yaparken temel ilke, yapıp unutmak  ve Bir elin verdiğini öbür elin duymaması” anlayışını esas almak  olmalıdır.

 

  Halk arasında herkesin  bildiği bir deyiş vardır ;  İyilik yap deniz at, balık bilmezse halık bilir ‘’  İyilik karşılığını beklemeden yapılması gereken bir eylemdir. Çünkü, ‘’Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez’’ düşüncesi doğrultusunda, bir karşılık güdülerek yapılan iyilikler, bir tür borç verme anlamına gelir.  Üstelik karşılık beklenerek yapılan iyilikler , karşılığı bu dünyada alınma amaçlandığı için Allah  katında da makbul değildir.

 

 İyilik, dünyayı daha yaşanılır hale getiren bir eylemdir. Buna karşın toplumsal hayatın dinamiklerinin hızla değiştiği bu çağda ‘’Babanın oğlu mu, sana neden yardım etsin ?’’ diyerek, yapılan iyiliklere şüpheyle bakmaya başlayan bir anlayış peyda oldu.‘’Kimse kimseye bedavadan bir şey yapmaz‘’ genellemesi zihinleri zehirleyen bir  önyargı olarak toplumsal huzuru törpüledi. Bu negatif hallere rağmen şu bir hakikattir ki, iyilik mutlaka kazanacaktır. Huzur dolu bir hayat için iyilik  yolcusu insanlara  şiddetle ihtiyaç vardır. Bu yola çıkamayanlar ve iyiliğe gücü yetmeyenler  ise üzülmesin. Onlar kötülük yapmasa yeter !

 

Bu yazı toplam 4874 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.