1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. İnternet Bağımlılığı İle İlgili Mücadele Okullarda Müfredata Giriyor
İnternet Bağımlılığı İle İlgili Mücadele Okullarda Müfredata Giriyor

İnternet Bağımlılığı İle İlgili Mücadele Okullarda Müfredata Giriyor

Kalkınma Bakanlığı 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı Kapsamında Öğrencilerin Bilinçlendirilmesi Kapsamında Müfredatlara Girecek

A+A-

Avrupa genelinde 2012'de 9-16 yaş grubundaki çocuklar üzerinde yapılan “Avrupa Çevrimiçi Çocuklar Araştırması”, bilgi ve iletişim teknolojilerini en yaygın kullanan kitle olan çocuklar açısından yol gösterici bilgiler içermekte. En can alıcı nokta araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de çocukların %25'i interneti bağımlılık derecesinde kullanıyor.

Facebook hesabı olan çocukların;

% 42'si bilgilerinin herkese açık olduğunu,
% 19'u adres,
% 18'i ise telefon bilgilerini paylaştığını,
%50'si ise gizlilik ayarlarını değiştirmeyi bilmediğini ifade ediyor.

Türkiye'deki çocukların;

% 3'ü siber zorbalığa maruz kaldığını,
% 18'i internet üzerinden yabancılarla iletişime geçtiğini,
% 13'ü cinsel,
% 15'i zararlı içeriğe (intihar, uyuşturucu gibi) maruz kaldığını belirtiyor.

Tüm bu risk faktörlerine rağmen ailelerde beceri ve bilinç düzeyinin yetersiz olması problemi daha da derinleştiriyor. Babaların % 49'u internet kullanırken, bu oran annelerde % 24'le sınırlı kalıyor.

Okuryazarlık oranı düşük olan veliler çocuklarını internetin yol açtığı risklerden korumak için eve internet bağlatmamayı tercih edebiliyor.

Bu proje ile;

- İlk ve orta öğretim düzeyinde verilen derslerin kapsamı bilgi ve iletişim teknolojilerinin bilinçli kullanımına yönelik olarak geliştirilecek.
- Bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkin kullanıldığı takdirde ekonomik ve sosyal açıdan yol açtığı olumlu etkiler eğitim içeriğine dahil edilecek.
- Özellikle başarı hikayelerinin içerikte yer alması sağlanacak.
- Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla ortaya çıkan riskler müfredat kapsamında ele alınacak.
- Bilgi ve iletişim teknolojilerinin barındırdığı psikolojik ve fizyolojik risklere karşı hem farkındalık hem de sahip olunması gereken yetkinlikler ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim içeriği oluşturulacak
- Öğretmenlere ilgili içerik konusunda hizmet içi eğitim verilecek.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.