1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat!
İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat!

İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat!

İnternet bankacılığı kullanan vatandaşlar için çok önemli bir gelişme yaşandı. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Türkiye’deki çoğu bankanın mobil uygulamaları var ve insanlar telefonlarına indirdikleri bu uygulamalar sayesinde hesap durumlarını kontrol altına alabiliyor, maaş’ı kartına yatan vatandaşlar maaş durumunu gözetleyebiliyor aynı zamanda bu uygulamalar sayesinde fatura ödemesi yaparken bir başkasına havale ve EFT yapabiliyor.

Tüm bu işlemleri yaparken birçok kez dolandırıcılığa maruz kalan vatandaşlar ve daha önce bu durumu yaşamamış ama sürekli olarak uygulamalar üzerinden para gönderen vatandaşları ilgilendiren internet bankacılığı hususunda 13. Hukuk Dairesi önemli bir karara vardı.

Bilindiği üzere Mobil uygulamalardan para gönderimi gerçekleştirirken karşımıza, yapılan ödemenin açıklaması ve türü hakkında bir alan geliyor. Buraya yazdığınız tür ve açıklama daha sonra problem çıkma olasılığına karşılık para gönderdiğiniz kişi ile yaptığınız para transferinin sebebini yazmanızı sağlıyor. Bu problemlerden mustarip olan vatandaşlarımız için Yargıtay kararı ile bu açıklama ekranına ne yazmanız gerektiği ile ilgili bir karar alındı.

Yargıtay Kararı’nın Açıklaması

Bu kararın alınmasına sebep olan bir miras davasından kalan borçların ödenmemesi Bölge Adliye Mahkemesinde bir davaya sebep oldu ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesinde alınan kararı onaylayarak bir açıklama yayınladı:

Açılan dava daha önce yapılan itiraz ile ilgili bir iptal davası olup icra dosyasında gösterilen değer 56.000,00 TL ve bununla ilgili dayanaklar da 15/10/2015 tarihli 54.000,00, TL'lik banka dekontundaki açıklama bölümünde borç seçeneğinin görüldüğü ve 21/09/2015 tarihli dekonttaki açıklama bölümünde ise herhangi bir seçenek seçilmediğinin görülmesi üzerine ise 2.000,00 TL'lik talebin davacının bulunduğu iddianın herhangi bir ispatının olmadığının kabulü gerekir.”  gibi bir açıklama yayınlayarak ilk mahkeme de alınan kararın kaldırılmasına ve davalıların, Bozüyük İcra Müdürlüğünün 2016/231 Esas sayılı icra dosyası ile alakalı olarak yaptıkları itirazın 54.000,00 TL asıl alacak yönünden iptaline, bu miktar üzerinden takibin devamına, fazlaya yönelik istemin reddine karar verilmiş; hüküm, davalılar vekilince temyiz edilmiştir.

Alınan bu karar ile mobil uygulamalarda gönderilen ücretlerde gönderim türünün seçilmesi ve açıklama yazılmasının gerçekten önemli olduğu görülmüştür. Bu kararı emsal olarak vatandaşlarımızın bu konuda ellerinden geldikçe dikkatli olması gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.