1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. BAKANLIK MEMUR ALIMI

  4. İnternet Siteleri Artık TİB Tarafından Değil Mahkeme Kararıyla Kapatılacak
İnternet Siteleri Artık TİB Tarafından Değil Mahkeme Kararıyla Kapatılacak

İnternet Siteleri Artık TİB Tarafından Değil Mahkeme Kararıyla Kapatılacak

Torba Yasa ile İnternet Sitelerini 4 saat içerisinde kapatılabilme yetkisi TİB'e verilmişti. Anayasa Mahkemesi

A+A-

Torba Yasa ile gelen ve Başbakanlık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) internet sitelerini 4 saat içerisinde mahkeme kararı olmaksızın kapatabilme yetkisi veren o bölüm anayasaya aykırı olması nedeniyle iptal kararı verildi.

"Milli güvenlik", “kamu düzeninin korunması” ve “suç işlenmesinin önlenmesi” nedenler çerçevesinde mahkeme kararı beklenmeksizin, 4 saat içinde internet sitesi kapatma yetkisi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. 11 Eylül 2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren torba  yasada  toplamda 4 İptal kararı verilirken 2 de yürütmeyi duruma kararı verildi.

Bu Karar ile birlikte İnternet sitelerinin kapatılması; idari kanat tarafından değil, yargı kararı kapsamında olabilecek. Torba Yasa ile TİB'e verilen internet sitelerinin trafik bilgilerini toplama yetkisi de Anayasa mahkemesinin bu kararı ile kaldırılmış oldu.

Anayasa Mahkemesi Memurları İlgilendiren O Maddeyi İptal etti

Torba Yasa Resmi Gazetede Yayımlandı 11 Eylül 2014 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.