1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ HABERLERİ

  3. İnternette Adil Kullanım Kotası 1 Mayıs'ta Kaldırılıyor
İnternette Adil Kullanım Kotası 1 Mayıs'ta Kaldırılıyor

İnternette Adil Kullanım Kotası 1 Mayıs'ta Kaldırılıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla yapılan düzenleme 1 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe giriyor

A+A-

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla yapılan düzenleme 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişim hızı ve veri miktarının kullanıcılar için önemli göstergeler haline gelmesi üzerine adil kullanım noktası sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesi önem kazandı.

Limitsiz olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Mayıs tarihi itibariyle kademeli olarak geçiş yapılacak. İnternet kullanıcılarının şebekeden yararlanmaları sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabilecek teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla AKN olan paketlerde 02.00 ve 08.00 saatleri arasında internet kullanımı kotaya dâhil edilmeyecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, paketlerde sunulan kota miktarına ulaşıldığında AKN sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönündeki talep ve şikâyetleri değerlendirerek, mobil ve sabit internette AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirmeye ilişkin de düzenleme yaptı.

Yapılan uygulamaya göre 16 Mbit/s hızında AKN’li paketi olan bir abone, AKN veri miktarı ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmetinden yararlanabilecek. AKN uygulaması 31 Aralık 2018 tarihinde tamamen kaldırılacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler