1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İntibak Zammını Kimler Alabilir?
İntibak Zammını Kimler Alabilir?

İntibak Zammını Kimler Alabilir?

Emeklilerin çokça merak ettiği ve araştırdığı intibak zammı, genel olarak emekli maaşlarının düzenlenmesi ve aynı çalışma koşullarına sahip olan ama farklı miktarlarda maaş alan emeklilerin, emekli maaşlarını eşitlemek anlamına gelir. Detaylar...

A+A-

Peki, İntibak Zammı Nedir?, İntibak Zammını Kimler Alabilir?, İntibak Zammı Nasıl Hesaplanır? ve Memurlar İntibak Zammından Faydalanabiliyor Mu? İşte, emeklilerin merak ettiği intibak zammı hakkındaki tüm bu soruların cevapları, yazımızda yer alıyor.

İntibak Zammı Nedir?

Denkleştirme ve uyumlaştırma anlamlarında kullanılan intibak kelimesinden hareketle intibak zammı, eşit çalışma koşulları olan ya da olmayan kişilerin eşit emekli maaşı alamaması durumuna bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Emekli olan kişilerin prim miktarı ve hizmet süresi aynı olduğunda ya da farklı olduğunda, kişilerin aldığı emekli aylığı ücretinin aynı olmaması durumundan doğan eşitsizliği ortadan kaldırmak için intibak zammı ortaya çıkmıştır. İntibak zammı ile emekli aylıkları arasında bulunan eşitsizliği dengelemek amaçlanmıştır. Bu düzenleme 1 Ocak 2000 tarihinden önce emekli olan kişiler ile bu tarih sonrasında emekli olan kişiler arasındaki emekli aylığı değer kaybı ve açılan makas ücretleri karşısında dengeyi sağlamak için bu yasa yürürlüğe girmiştir.

İntibak Zammını Kimler Alabilir?

İntibak zammına hak kazanan kişiler, 1 Ocak 2000 tarihi öncesinde emekli olan kişileri kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile 1 Ocak 2020 tarihi sonrasında emekli olanlar intibak zammından yararlanamadığı için emekliler aynı zammın kendilerine de yapılmasını sıkça dile getirmeye başlamıştır. Böylece sadece bu tarih öncesinde emekli olanlar değil, her emekli için eşit gelir sağlanması istenmektedir. Aynı zamanda intibak zammından yararlanacak kişiler, 4a kapsamında çalışan işçiler olarak belirlenmiştir.

İntibak Zammı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilerin uzun bir süredir merak ile bekledikleri intibak yasası ve bu yasadan yararlanmak isteyen kişiler, yasa hakkında net bir cevap beklemeye devam ediyor. 1 Ocak 2000 tarihi sonrasında emekli olan kişilerin de bu yasadan yararlanma durumları hala belirlenmiş durumda değil. Konu ile ilgili resmi bir açıklanma bekleniyor. Bununla birlikte intibak yasası gerçekleştirilirse, ilk olarak emeklilere 55 lira civarında bir eşitleme geleceği biliniyor. Bunun yanında en fazla yapılması gereken intibak zammı ise emekli aylığı düzeyine göre, 355 liraya kadar çıkabilecek.  Bu hesaplama emekli kişinin aldığı emekli aylığı düzeyine bakılarak, eşitsizlik oranına göre 55 ila 355 lira arasında yapılacak.

Memurlar İntibak Zammından Faydalanabiliyor Mu?

Memur emeklileri mevcut intibak zammından maalesef faydalanamıyor. İntibak yasasından faydalananlar, 4a kapsamında çalışan kişiler olarak belirlenmiş durumdadır. Fakat memur emeklileri de aynı eşitsizlikten dolayı mağdur durumda olduklarını dile getirerek, yasa kapsamına alınmak istiyorlar. Aynı çalışma koşullarına sahip olan memurlar, sadece kurum farkından dolayı eşitsiz emekli aylığı aldıkları için bu yasa içerisinde değerlendirilmek istiyorlar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.