İntibak Zammını Kimler Alabilir?

Emeklilerin çokça merak ettiği ve araştırdığı intibak zammı, genel olarak emekli maaşlarının düzenlenmesi ve aynı çalışma koşullarına sahip olan ama farklı miktarlarda maaş alan emeklilerin, emekli maaşlarını eşitlemek anlamına gelir. Detaylar...

65603
Daha Fazla Göster

İntibak Zammı Nedir?

İntibak Zammı Nedir?
İntibak Zammı Nedir?

Denkleştirme ve uyumlaştırma anlamlarında kullanılan intibak kelimesinden hareketle intibak zammı, eşit çalışma koşulları olan ya da olmayan kişilerin eşit emekli maaşı alamaması durumuna bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Emekli olan kişilerin prim miktarı ve hizmet süresi aynı olduğunda ya da farklı olduğunda, kişilerin aldığı emekli aylığı ücretinin aynı olmaması durumundan doğan eşitsizliği ortadan kaldırmak için zam ortaya çıkmıştır. İntibak ile emekli aylıkları arasında bulunan eşitsizliği dengelemek amaçlanmıştır. Bu düzenleme 1 Ocak 2000 tarihinden önce emekli olan kişiler ile bu tarih sonrasında emekli olan kişiler arasındaki emekli aylığı değer kaybı ve açılan makas ücretleri karşısında dengeyi sağlamak için bu yasa yürürlüğe girmiştir.

İntibak Zammını Kimler Alabilir?

İntibak Zammını Kimler Alabilir?
Zammı Kimler Alabilir?

Hak kazanan kişiler, 1 Ocak 2000 tarihi öncesinde emekli olan kişileri kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile 1 Ocak 2020 tarihi sonrasında emekli olanlar intibakdan yararlanamadığı için emekliler aynı zammın kendilerine de yapılmasını sıkça dile getirmeye başlamıştır. Böylece sadece bu tarih öncesinde emekli olanlar değil, her emekli için eşit gelir sağlanması istenmektedir. Aynı zamanda intibaktan yararlanacak kişiler, 4a kapsamında çalışan işçiler olarak belirlenmiştir.

İntibak Zammı Nasıl Hesaplanır?

İntibak Zammı Nasıl Hesaplanır?
İntibak Zammı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilerin uzun bir süredir merak ile bekledikleri intibak yasası ve bu yasadan yararlanmak isteyen kişiler, yasa hakkında net bir cevap beklemeye devam ediyor. 1 Ocak 2000 tarihi sonrasında emekli olan kişilerin de bu yasadan yararlanma durumları hala belirlenmiş durumda değil. Konu ile ilgili resmi bir açıklanma bekleniyor. Bununla birlikte intibak yasası gerçekleştirilirse, ilk olarak emeklilere 55 lira civarında bir eşitleme geleceği biliniyor. Bunun yanında en fazla yapılması gereken zam ise emekli aylığı düzeyine göre, 355 liraya kadar çıkabilecek.  Bu hesaplama emekli kişinin aldığı emekli aylığı düzeyine bakılarak, eşitsizlik oranına göre 55 ila 355 lira arasında yapılacak.

Memurlar İntibak Zammından Faydalanabiliyor Mu?

Memurlar İntibak Zammından Faydalanabiliyor Mu?
Memurlar İntibak Zammından Faydalanabiliyor Mu?

Memur emeklileri mevcut bu zamdan maalesef faydalanamıyor. İntibak yasasından faydalananlar, 4a kapsamında çalışan kişiler olarak belirlenmiş durumdadır. Fakat memur emeklileri de aynı eşitsizlikten dolayı mağdur durumda olduklarını dile getirerek, yasa kapsamına alınmak istiyorlar. Aynı çalışma koşullarına sahip olan memurlar, sadece kurum farkından dolayı eşitsiz emekli aylığı aldıkları için bu yasa içerisinde değerlendirilmek istiyorlar.

Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılır, Hangileri Yapılmaz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İntibak Zammını Kimler Alabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!