1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İntörn Öğrenciler Hakkında Her Şey!
İntörn Öğrenciler Hakkında Her Şey!

İntörn Öğrenciler Hakkında Her Şey!

İntörn öğrenciler diğer bir adıyla İntern öğrenciler denilmektedir. İşte detaylar...

A+A-

İntern kelimesi İngilizce’den dilimize geçmiştir. İntern kelimesi İngilizce’de, Ön hekim, Stajyer doktor, yarı doktor ya da asistan doktor gibi farklı anlamlara gelmektedir.

İntörn veya İntern Öğrenci, doktor nedir, ne anlama gelir, ne iş yapar hepsi yazımızda.

İntörn Öğrenci Nedir?

Tıp Fakültesinde son sınıfta olan öğrencilerin aldığı unvana İntörn öğrenci veya İntörn doktor denir. İntörn öğrenci aynı zamanda yarı doktor da sayılabilir ve bazı tıbbi bölümlerde çalışabilirler. İntörn doktorların 6. yani son sınıfta çalışmaya başladıkları bazı bölümler şunlardır:

  • Acil Servis
  • Dahiliye
  • Pediatri
  • Genel Cerrahi
  • Kadın Doğum
  • Psikiyatri
  • Halk Sağlığı

İntörn doktorlar son sınıfa geldiklerinde üniversitelerin belirlediği süre boyunca çalışırlar. Üniversitenin belirlediği bu süre bölümlerden bölümlere göre değişmektedir. Belirlenen bu süre bazı bölümlerde 2 ay olurken bazı bölümlerde de yalnızca birkaç hafta olabilmektedir.

İntörn Doktorların Çalışma Günleri ve Saatleri

İntörn veya diğer bir adıyla İntern doktorların çalışma günleri ve saatleri normal doktorlarla aynı şekilde çalışmaktadırlar. İntörn doktorların 3 farklı serviste çalışırlar. Bunlar servisler, poliklinikler, acil servisler olarak söylenebilir. İntörn doktorlar bu servislerde bazen kendi işlerini yapsalar da genelde farklı işlerle uğraşmaları daha sık görülmektedir.

Servislerde çalışan İntörn doktorların yaptığı bazı işler: kan alma, pansuman yapma, hasta dosyaları hazırlama, sonuçları çıkarma, sedye taşıma, ameliyathaneye hasta taşıma, enjeksiyon yapma, numune gönderme, hasta takibi vs.

Polikliniklerde çalışan İntörn doktoraların yaptığı bazı işler: hastaların şikayetlerini yazıya geçirme, istem yapma, sonuçlanan istemi yazma vs.

Acil servislerde çalışan İntörn doktorların yaptığı bazı işler: Acil servislerde görevli intörn doktorlar daha çok meslekleriyle ilgili işler yaparlar. Gelen hastaların tedavilerini yapar, reçetelerini yazar.

Anlatılan bütün bu işlemler her yerde, her zaman, her intörn doktor için geçerli değildir elbette. Ama tabi bazı yerlerde genellikle bu işlemlerle de sık sık ilgilendikleri olmuştur. 

İntörn Öğrenci Sigortası Nedir?

İntörn öğrenci sigortası, çalışılan yerler tarafından SGK’ya işe giriş bildirimleri yapılır. İş kazası, meslek hastalığı ya da hastalık sigortası için prim ödemesi yapılır. Bu sigorta emeklilik dönemlerine yaklaşıldığı zaman dikkate alınmaz. Bu sigortalılıkta iş kazası geçirilmesi ya da meslek hastalığı geçirilmesi durumlarında raporlu olunan günler için rapor parası ödenmektedir. Sürekli iş göremez durumuna düşülmesi durumda ise sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

İntörn Tıp Öğrencilerinin Sağlıktan Yararlanma Durumu

İntörn tıp öğrencilerinin sağlıktan yararlanma durumları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 29. Maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre, Türk vatandaşı olan, tıp fakültelerinde eğitim gören intörn öğrencileri, diğer öğrenciler gibi bakmakla yükümlü olunan kişiler kapsamında anne ya da babalarının üzerinden 25 yaşını doldurana kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.