1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. İOKBS - 2019 Bursluluk Sınavı Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek
İOKBS - 2019 Bursluluk Sınavı Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek

İOKBS - 2019 Bursluluk Sınavı Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek

2019 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) başvuruları 11 Mart 2019 tarihinde başladı. İOKBS başvuruları ne zaman sona erecek? İOK Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Sınavla ilgili detaylar haberimizde.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019 yılı ilköğretim kurumları bursluluk sınavı ile ortaöğretim lise kurumları bursluluk sınav kılavuzunu yayımladı. MEB 2019 İOKBS bursluluk sınav kılavuzunda sınavla ilgili tüm detayları açıkladı. Kaçıncı sınıflar İOKBS’ye katılabilir?

İOKBS başvuruları ne zaman bitecek? İOKBS - 2019 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için başvurular 11 Mart ile 22 Mart 2019 tarihleri arasında olacak. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı,9,10 ve 11’inci sınıflar için başvurular 11 Mart 2019 tarihinde başladı. MEB 2019 yılı bursluluk sınav tarihi ise 2 Haziran 2019 tarihi olarak açıklandı.

BURSLULUK SINAVINA KİMLER BAŞVURAMAZ

Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri İOK Bursluluk Sınavına başvuramıyorlar. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik olarak yapılacak olan 2019 yılı İOKBS 2 Haziran 2019 tarihinde saat 10.00'da MEB, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ÖDSGM tarafından gerçekleştirilecektir.

Ayrıca ailenin 2018 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın, 2019 Mali Yılı için tespit edilen 13480,00 TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2018 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI 

İOKBS başvuru şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak, Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak gerekiyor.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı veya cezası almamış olmak, uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.

Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak.

Bursluluk sınavı başvurularını başarı ile tamamlayan öğrencilerin fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi 17 Mayıs 2019 tarihinden itibaren e-Okul sisteminden okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenip imzalandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir. Öğrencilere fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

İOKB Sınavı, 02 Haziran 2019 yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezî sistemle aynı anda başlatılıp tek oturum şeklinde gerçekleştirilecektir. Sınavda 4’er seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacaktır.

İOKBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu:

pdfindirr-001.jpg

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler