1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları 2019 Ne Zaman Açıklanacak
İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları 2019 Ne Zaman Açıklanacak

İOKBS Bursluluk Sınav Sonuçları 2019 Ne Zaman Açıklanacak

2019 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 2 Haziran 2019 tarihinde tüm ülke genelinde yapıldı. Merakla beklenen İOKBS soru ve cevapları ise 10 Haziran tarihinde yayımlandı. Peki, İOKB sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019 yılı ilköğretim kurumları bursluluk sınavı ile ortaöğretim lise kurumları bursluluk sınavını 2 Haziran 2019 tarihinde yurt genelinde gerçekleştirdi. Merakla beklenen İOKBS soru ve cevapları ise henüz yeni yayımlandı.

İOKBS 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik olarak yapıldı.2019 yılı İOKBS 2 Haziran 2019 tarihinde saat 10.00'da MEB, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ÖDSGM tarafından gerçekleştirdi.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR

Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri ise İOK Bursluluk Sınavına başvuramıyor. Ayrıca ailenin 2018 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın, 2019 Mali Yılı için tespit edilen 13480,00 TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2018 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınıyor.

İOKBS başvuru şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak, Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak gerekiyor.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı veya cezası almamış olmak, uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.

Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak.

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İOKBS - 2019 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı için başvuruları 11 Mart ile 22 Mart 2019 tarihleri arasında yapıldı. 2019 yılı bursluluk sınav tarihi MEB’in sınav takviminde yer alan tarihte 2 Haziran 2019’de yapıldı. Soru ve cevapları henüz yeni açıklanan Bursluluk Sınavı Sonuçları’nın ise açıklanacağı tarih merakla bekleniyor.

İOKBS Sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde MEB’in http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecek. Okul müdürlükleri ise öğrenci velisinin istemesi halinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecek.

İOKBS SORU VE CEVAPLARI HABERİMİZDE YER ALDI TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum