İptal edilen KPSS 2010 ile atanan 150 bin memura ne olacak

FETÖ/PDY tarafından soruların sızdırılması nedeniyle 2010 KPSS sınavı iptal edildi. Peki kamu atanan 150 bin memurun akıbeti ne olacak?

23337
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara 1. İdare Mahkemesi, soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine ‘Eğitim Bilimleri’ kısmı iptal edilen 2010’daki KPSS’nin ‘Genel Yetenek ve Genel Kültür’ bölümünü de iptal etti.

Bilindiği üzere ÖSYM, KPSS 2010 sınavını “telafisi mümkün olmayan zararların ortaya çıkmasını engellemek için” Eğitim Bilimleri Sınavı’nın iptaline karar vermişti. Ancak Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmemişti. Ankara 1. İdare Mahkemesi davayı tekrar görüşüp, 2010 KPSS’nin GK ve GY’nin oybirliğiyle iptaline hükmetti. Kararda, soruların sınavdan önce sızdırıldığına karar verdi.

PEKİ KPSS 2010 İLE ATANANLARA NE OLACAK?

2010 KPSS’deki Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavı sonucuna göre kamuda değişik kurum ve kuruluşların memur kadrosuna 150 bin kişinin atandığı tespit edildi. 2010 KPSS sınavının iptalinin ardından bu 150 bin memurun akıbetinin ne olacağı tartışma konusu olduğu açıklandı. Bu konuda iki yolun üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki sınav sorularının çalınması idarenin kusurudur, kazanılmış haklar alınamaz. Diğer bir yol ise, Danıştay’ın emsal kararı var, kazanılmış hak doğmaz, memuriyetin önkoşulu olan sınav iptal olduğundan memuriyet düşer. Yargı kaynakları, bu sınava girenlerin tümünün sınavının iptal edilmesi yerine soruşturma kapsamında sınav sorularını çaldığı tespit edilenlerin sınavlarının iptal edilmesinin daha yerinde olacağı söylenmektedir. Tabi son sözü Hükümet verecektir.

Ayrıca Devlet Personel Başkanlığı, 2010-KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin iptal kararının 2010-KPSS ile atanan kamu personellerini nasıl etkileyeceğini ele alacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!