1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İş Başvurusu Mailinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!
İş Başvurusu Mailinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!

İş Başvurusu Mailinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!

Çeşitli mevki ve pozisyonlarda çalışmak adına, bireyler çok sayıda farklı iş ilanına başvuru yaparlar. Detaylar...

A+A-

Eğitim hayatlarının ardından çalışma hayatına geçiş yapacak kişiler, artık teknolojinin de gelişimi ile birlikte mail yöntemiyle başvuru yapabiliyor. Çok sayıda şirket ve firma, iş ilanlarını dijital ortamlarda vererek mail adresleri üzerinden değerlendiriyor, adaylar arasındaki tercihlerini mail üzerinden iletiyor. Tüm bu etkenler çerçevesinde de özellikle yeni mezunlar başta olmak üzere iş arayan milyonlarca kişi, özgeçmişlerini mail yordamıyla işverenlere gönderiyor. Peki, iş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nerelerdir? Mail atarken hangi detaylara dikkat etmeliyiz?

Firmayı Tanıyor Musunuz?

İş başvurusu sırasında başvuru yapacağınız işletmenin genel yapısı hakkında fikir sahibi olmanız son derece önemlidir. Çünkü özgeçmişler kadar artık önyazılar da hayati bir öneme sahip durumdadır. Bu bağlamda da başvurunuzu yapmadan önce firmanın genel atmosferini ve hedeflerini baz alarak bir önyazı iletmeniz, her zaman için artı değer sağlayacaktır. Mülakat sırasında da, yüz yüze görüşmeler ile şirket hakkındaki bilgi seviyeniz ölçülebilir. Çünkü iş başvurularının ardından işverenler alacakları personelin kendileri hakkında bilgi sahibi olmasını her zaman için beğenir. Böyle bir teste tabi tutulduğunuzda, hızlı ve pratik yanıtlar vermeniz sizleri mutlaka birkaç adım daha ön plana çıkaracaktır. Dolayısıyla firma veya şirket hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yalansız Bir CV Oluşturun!

CV hazırlarken, yansıtılacak eğitim başarıları ve diğer detaylar kesinlikle doğru olmalıdır. Yansıtılan özgeçmişin anlaşılır, sade ve etkileyici bir yapıya sahip olması da önemlidir. Dolayısıyla mail yordamıyla gönderilecek özgeçmişim etkili bir izlenim oluşturması adına eğitim bilgilerinin ve diğer detayların doğru bir biçimde girilmesi şarttır.

Referans Numarasını Belirtin!

İŞ başvurularını kontrol eden İK uzmanları, muhtemelen birden fazla ilan ile karşı karşıya kalmış olabilir. Dolayısıyla da iş başvurusunu mail olarak iletirken, maile iş başvurusunun referans numarasını mutlaka iletmelisiniz. Hangi ilana hangi özgeçmişin gönderildiğinin karışmaması adına, referans numarası büyük bir öneme sahiptir. Sadece özgeçmiş gönderilmesinden dolayı bile yanlış mevki ve pozisyonlar için aranan onlarca kişinin olduğunu unutmayın.

Başlığa Dikkat Edin!

Başvuru mailini oluştururken, kurumsal bir yapının bünyesine katılacağınızın farkında olmalısınız. Bu nedenle de mailin dikkate alınması ve incelenmesi adına, bu kimliğe uygun bir biçimde gönderim sağlayın. “İşinize ihtiyacım var, acil iş gerekiyor” ve benzeri söylemler ile dikkate alınmanız son derece zordur.

CV Başlığını Düzeltin!

Birçok özgeçmiş maili, CV dosyasının “cv.pdf, özgeçmiş.pdf” gibi isimlere sahiptir. Bu bağlamda da dikkate alınması adına dosyanızın isim ve soy isminizle girilmiş olduğundan emin olun. Dosya adının doğruluğu, ön sıralara alınmanızı sağlayabilir. Başvuru yapılmasına karşın herhangi bir geri dönüş yapılmayan birçok aday, dosya isimlerinden dolayı olumsuz olarak bir ön fikre kapılmış olabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.