İş Göremez Raporu Nedir?

İş göremez raporu, sağlık raporu ya da istirahat raporu olarak da bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

70359
Daha Fazla Göster

İş göremez raporu, sağlık raporu ya da istirahat raporu olarak da bilinmektedir. İş göremez raporu iki çeşittir. Bunlardan birincisi, sürekli iş göremez raporudur. İkincisi ise geçici iş göremez raporudur.

İş Göremez Raporu Nedir? Türleri Nelerdir?

İş Göremez Raporu Nedir?
İş Göremez Raporu Nedir?

İş göremezlik türleri ikiye ayrılmıştır. Bunlar, sürekli iş göremezlik ve geçici iş göremezliktir. Çalışanın hastalığına, durumuna vb. gibi çeşitli faktörlere bakılarak bu rapor hazırlanır. Rapor hazırlanırken çalışanların belli şartları taşıması gerekmektedir. Daha sonra hastalığın ve çalışanın durumuna göre rapor verilir.

Geçici İş Göremezlik Nedir? Ücreti Nedir?

Geçici iş göremezlik; sigortalı olarak çalışan kişinin iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık halinden doğacak durumlar nedeniyle geçici olarak alınan rapordur. Bu raporu alabilmek için hastaneye gidilip doktordan istirahat raporu istenebilir. Verilen istirahat raporu süresi boyunca çalışan iş göremez sayılır.

Geçici iş göremezlik ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik raporunun süresi boyunca çalışana ödenen ücrettir. Bu ücreti işveren karşılamaz. Sosyal Güvenlik Kurumu bu ücreti karşılamaktadır.

Bu ücretin karşılanması için çalışanın en az 3 gün geçici iş göremezlik raporu alması gerekir. 3 gün ve daha fazla rapor alanlar bu ücreti her gün Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alır. İş göremezlik ücretinin ödenmesi raporun başlangıcından sonraki 3. Günden başlayarak raporun bitiş tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu karşılar. 3 günden az alınan geçici iş göremezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaz.

Geçici İş Göremezlik Ücreti Nedir?

Geçici İş Göremezlik Ücreti Nedir?
Geçici İş Göremezlik Ücreti Nedir?

Geçici iş göremezlik ücreti sigortalı olarak çalışan kişinin aldığı maaşa ve tedavinin nasıl ve ne şekilde yapıldığına göre farklılık göstermektedir. Bu duruma göre;

  • Yatarak tedavi olan çalışan günlük kazancının yarısı kadar
  • Ayakta tedavi olan çalışan ise günlük kazancın üçte ikisi kadar

Ücret alırlar.

https://www.mymemur.com.tr/calisanlarin-is-guvenliligi-ile-ilgili-yukumlulukleri-nelerdir-126318h.htm

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Göremez Raporu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!