İş Güvenliği ve İş Güvencesi Arasındaki Fark Nedir?

İş güvenliği işçilerin hastalık ve iş ortamında oluşabilecek kaza riskini en aza indirgemek için çalışmaları, iş güvencesi ise işçilerin haklı bir gerekçe olmaksızın işlerine son verilmesini nispeten daha zor hâle getirmeleri ile alakalıdır. Detaylar...

69177
Daha Fazla Göster

İş Güvenliği Nedir?

İş Güvenliği Nedir?
İş Güvenliği Nedir?

İş güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği olarak da ifade ediyor olmakla beraber  mevzuatta da bu biçimde sağlık ve  güvenlik ikisi bir arada kullanılıyor oluşu ve çalışanların/işçilerin  mesleklerini icra ederken oluşabilecek her türlü tehlike, kaza, hastalık gibi risklere karşı korunmaları, bu konuda olması gereken tüm önlem ve tedbirlerin alınması, araç – gereç – donanımların tedarik edilmesi, çalışanların eğitilmesi-bilgilendirilmesi; sonuç itibariyle  çalışanların/ işçilerin mesleklerini icra ederken, işlerini yaparken, işyerinde bulundukları vakit içerisinde, işin yapıldığı yere gidip geldikleri esnada meslek hastalığına yakalanma, iş kazasına uğrama, hastalanma gibi risklere karşı korunmaları amacıyla. İş güvenliği kısaca, işçilerin iş kazalarına uğramalarını veya meslek hastalığına yakalanmalarını önlemek amaçlarına hizmet eden kanundur. Güvenli çalışma ortamını yaratmak için alınması gereken tedbirler dizisi olarak da ifade edilebilir.

İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili son yapılan düzenlemeler, 1475 sayılı İş Kanunun 73 ila 82. maddelerinde, ardından 10 Haziran 2003 tarihinde bunun yerini geçen 4857 sayılı İş Kanunu’nun 77 ila 89.  maddelerinde bulunan, son olarak ise 30 Haziran 2012 tarihinde yayımlanan ve genel itibariyle 30 Aralık 2012 tarihinde tam anlamıyla uygulanmaya başlanan 6631 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile iş sağlığı ve güvenliği müstakil (ayrı) bir yasa haline gelmiştir.

İş Güvencesi Nedir?

İş Güvencesi Nedir?
İş Güvencesi Nedir?

İş Güvencesi Nedir? İş güvencesi ise iş güvenliğinden tamamı ile farklı bir başlık altında olup, mevzuatımıza ilk olarak 4773 sayılı Kanunla 1475 sayılı İş Kanununa eklenen maddelerle girmiş ve 15 Mart 2003 tarihinden sonra  uygulamaya başlanmış, ardından konuya ilişkin düzenlemeler 4857 sayılı İş Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinde yer almış bulunup; 30 ve üzeri çalışanı/işçisi  olan işyerlerinde çalışmış /çalışan ve en asgari seviyede 6 aylık çalışması (kıdemi)  olan işçilerin (çalışanların)  belirsiz süreli (ne zaman sona ereceği önceden belli olmayan) iş sözleşmelerinin işverenin bizzat  tarafından feshinde işçiye güvence sağlayan bir düzenleme/ yasadır.

Kısacası iş güvencesi alanına giren bir işçinin/çalışanın süresi belli olmayan iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedilebilmesi için, ancak işverenin işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından yahut işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanması gerekmektedir. İşverenin kıdem ve ihbar tazminatını ödemesi sonuçta herhangi bir değişiklik olmasını sağlamaz. Söz konusu şartlara uyulmadığı takdirde işten çıkarılan işçiye işe iade davası açma hakkı doğmaktadır.

İş Güvenliğini Tehlikeye Atan İşçiler İşten Çıkartılır mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Güvenliği ve İş Güvencesi Arasındaki Fark Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!