İş Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanları, bakanlıkça yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşlarından gerekli eğitime tabi tutulduktan sonra işyeri uzmanlığı yapabilirler. Detaylar mymemur.com.tr'de!

66942
Daha Fazla Göster

İşyeri Hekimliği ve iş güvenlik uzmanı eğitimini kimler yâda hangi kurumlar verebilir? İş Güvenlik uzmanlığı eğitimleri nasıl veriliyor? Maaşları ne kadar?

İş Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelinin eğitimlerini vermek üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından kurulan hizmet yerleri bu eğitimleri verebilir.

Kimler İş Güvenlik Uzmanı Olabilir?

Kimler İş Güvenlik Uzmanı Olabilir?
Kimler İş Güvenlik Uzmanı Olabilir?

Türkiye’deki tıp fakültelerinden eğitim görmüş ya da yurt dışındaki tıp fakültelerinden mezun olup, YÖK’ten denkliğini almış ve diploması Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış hekimler katılabilir.

Mühendis, mimar, teknik öğretmen, fen ya da fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya lisans mezunları ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olan kişiler olabilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı ÇASGEM’in verdiği sertifika ile özel sektördeki eğitim kurumlarının verdiği sertifika arasında bir fark var mıdır? Eğitimi, yetkili olmak şartıyla kim verirse versin, sınavda başarılı olanlar belge alabileceklerdir. ÇASGEM, üniversite ya da özel eğitim kurumlarının verdiği eğitim ve sonundaki eğitim katılım belgesinin yasal anlamda hiçbir farkı bulunmamaktadır.

İş Güvenlik Uzmanı eğitimleri ise 220 saatten az olamıyor. Bunun 180 saati teorik olarak 40 saati ise pratik eğitim olarak gerçekleştiriliyor. Teorik eğitimin 90 saati uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilebiliyor.

İş Güvenlik Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Maaşları Ne Kadar?
Maaşları Ne Kadar?

İş Güvelik uzmanları bulundukları sınıfa göre maaşları değişebilmektedir. Buna ilaveten çalışmaya anlaştığınız işyeri ile yapacağınız sözleşmeye göre de İş Güvenlik uzmanları maaşları belirlenmektedir. C sınıfı mensup uzmanlar 2900-4300 TL arası, B sınıfına mensup uzmanlar 3100-6200 TL arası ve A sınıfına mensup uzmanlar ise 8000-10000 TL civarında maaş almaktadırlar.

Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!