İş Kaybı Alanların Sağlıktan Yararlanma Şartları

Çalıştığı kurum özelleştirildiği için iş kaybı tazminatı almaya hak kazanan vatandaşa, çalıştığı yerdeki hizmet akdine oranla tazminat ödenmektedir. Detaylar...

69176
Daha Fazla Göster

İş Kaybı Alanların Sağlıktan Yararlanma Şartları

İş Kaybı Alanların Sağlıktan Yararlanma Şartları
İş Kaybı Alanların Sağlıktan Yararlanma Şartları

İş Kaybı Alanların Sağlıktan Yararlanma Şartları! Kişilere tazminat ödendiği sürece emeklilik primleri yatırılmakta ve sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Tazminat almaya devam ettikleri sürece hakları aynı şekilde geçelidir.

Çalıştığı yerde hizmet akdi en az,

  • 550 gün olanlara 90 gün,
  • 1100 gün olanlara 120 gün,
  • 1650 gün olanlara 180 gün,
  • 2200 gün olanlara 240 gün, olacak şekilde iş kaybı tazminatı ödenmektedir.

İş Kaybı Tazminatı Nedir?

İş Kaybı Tazminatı Nedir?
İş Kaybı Tazminatı Nedir?

İş Kaybı Alanları, İş kaybı tazminatı, özelleştirmeye alınan kurumun küçültülmesi, faaliyetlerinin bir bölümünü ya da hepsini durdurulması, belli bir süreyle ya da süresiz kapatılması neticesinde bu kurumlarda çalışan kişilerin tabi oldukları toplu iş sözleşmeleri ve iş yasaları gereğince tazminat almaya hak kazanan kişilere bir süre boyunca sosyal güvenliğin devamı ve gelir sağlamak amacıyla ödenen tazminattır.

Sigorta primleri ve emeklilik iş kaybı tazminatı kapsamında yatırılmaktadır. Fakat meslek hastalığı ve iş kazası sigortası bu çerçevede değildir. Özürlü personel ise yasalar gereği iki katı tazminat ödemesi yapılmaktadır. İş kaybı tazminatı ve işsiz ödeneğini aynı anda almaya hak kazanan vatandaşlara iş kaybı tazminatında öncelik tanınmaktadır, vatandaşların iş kaybı tazminatına yapmış oldukları müracaatlar işsizlik ödeneği yerine de kabul edilmektedir. İş kaybı tazminatı ve sağlanan diğer hizmetler Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından sürdürülmektedir.

İş Kaybı Tazminatı Ödemesi Ne Kadardır?

İş Kaybı Tazminatı Ödemesi Ne Kadardır?
İş Kaybı Tazminatı Ödemesi Ne Kadardır?

İş kaybı tazminatı, işin sona erdiği tarihte geçerli olan günlük asgari ücretin iki katıdır. Bu tazminat miktarı özürlü personeller için günlük asgari ücretin dört katı olarak belirlenmiştir.

İş Kaybı Tazminatı Nereden Alınabilir?

İş kaybı tazminatı için işten ayrıldıktan sonra otuz gün içinde İŞKUR’a başvuru yapılması gerekmektedir. İş kaybı almaya hak kazanan vatandaşlara ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır. Her ay sonunda vatandaş iş kaybı tazminatını alabilir. Otuz günlük müracaat süresinin son günü eğer resmi tatil gününe denk geliyorsa, onu takip eden ilk iş gününde müracaat sona erer. Otuz günlük müracaat süresi yaşlı aylığı almaya hak kazanan vatandaşlar için geçerli değildir.

Hangi Durumlarda İş Kaybı Tazminatı Ödenmez?

İş kaybı tazminatı alan vatandaş vefat ederse, yeni bir işe girerse ve emekli aylığı almaya başlarsa olayın gerçekleştiği günden itibaren aldığı iş kaybı tazminatı kesilir ve tazminat yeniden başlatılamaz. Buna ilave olarak askere gidenlerin tazminatları da durdurulmaktadır, vatandaş askerden terhis olduktan sonra otuz gün içinde herhangi bir İŞKUR birimine başvurursa, iş kaybı tazminatı terhis olduğu tarihten itibaren tekrar başlatılır.

İş Sonu Tazminatı Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Kaybı Alanların Sağlıktan Yararlanma Şartları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!