1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Yapan Memura Ne Kadar Ücret Ödenir ?
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Yapan Memura Ne Kadar Ücret Ödenir ?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Yapan Memura Ne Kadar Ücret Ödenir ?

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı görevi de yaptırılan memurlara verilecek ücretle ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, kurumda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olmaması nedeniyle iş güvenliği uzmanlığı görevi de yaptırılan memura ekstra bir ücret ödenip ödenmeyeceği hususunu Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünden görüş talep etti.

İşte Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün görüşü; ‘Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur, aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeyi ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.” hükümlerine yer verilmektedir.

Yani kurumda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olmaması durumunda bu görev İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikasına sahip memura asli görevlerinin yanında aylık toplam seksen saatten fazla olmamak kaydı ile görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamı kurum tarafından yapılır.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 24 Ekim  tarihli İş Güvenliği Uzmanlarına Ödenecek Ücretler konulu yazsında işin Özü Şunlar Açıklandı.

  1. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamım veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
  1. Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.
  1. Personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur, aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeyi ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

(Görev verilen personel, her saat için, 200*maaş katsayısı üzerinden ilave ödeme alacaktır. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilecektir. Bu ödemeler ayda 80 saati geçemeyecektir. Buna göre 80 saat İSG uzmanı olarak görev verilen bir memur, 80*200* 0,076998= 1.231 lira alabilecektir.)

MALİYE BAKANLIĞI BÜTÇE VE MALİ KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖRÜŞ YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.