İşçi Olarak Çalışılan Süreler, Aday Memurluk Süresinden Düşülür mü?

İşçi olarak çalışılmasının ardından bir devlet kurumuna aday memur olarak başlanabilir. Peki bu durumda işçi olarak çalışılan zaman dilimi aday memurluk süresinden düşülür mü?

İşçi Olarak Çalışılan Süreler, Aday Memurluk Süresinden Düşülür mü?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere, devlet kurumlarında memur, işçi veya sözleşmeli personel olarak çalışmak mümkündür. Bu statülerin hepsi birbirinden farklı olup, her çalışma durumu için farklı haklar söz konusu olabilmektedir. Her çalışma pozisyonu kendisini içine alan kanunlara dahildir. Dolayısı ile bu kanunlarda belirtilen haklara sahiplerdir. Yani kişiler herhangi bir devlet kurum veya kuruluşunda işçi pozisyonunda görev yaptıklarında, işçileri kapsayan kanun haklarından faydalanmaktadırlar. Aday memur olarak göreve başlayan memur ise, kendisini içine alan kanun haklarından faydalanmaktadır.

Bu durumdan da anlaşılacağı gibi, her çalışma pozisyonu için farklı bir getiri söz konusudur. Bu yüzden, kişi aday memurluğa geçişten önce işçi statüsünde ne kadar çalışırsa çalışsın, aday memurluk süresinde herhangi bir azalma olmamaktadır. Her iş kendi içinde değerlendirilmektedir. Bu sebeple işçi olarak çalışılan süre aday memurluk süresinden düşmez.

Aday Memurluk Süresi Kaç Yıldır, Eğitimlerde Başarı Sağlanmazsa Ne Olur?

Devlet kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak için atanan kişiler, bu kurumlara öncelikli olarak aday memur olarak atanmaktadırlar. Kişilerin asil memur olabilmeleri için gerçekleştirilen sınavlar vardır. Bu sınavlardan başarılı olunması durumunda memurluk görevi asil memur olarak devam etmektedir.

Kişiler aday memur olarak atandıktan sonra, bu konu ile alakalı sınavlara girerek kazanmaları durumunda asil memurluğa geçiş yapmaktadırlar. Bu aşamada aday memurluk sınavlarından başarılı olamayan kişinin asil memurluğa geçişi söz konusu olamaz. Bu durumda da kişinin görevine son verilmektedir. Adaylık süresi en az 1 yıldır ve kamu personeli olarak görev yapan memurun adaylığı, 1 yıllık süreç dolmadan kaldırılamaz. Aday memur olarak görev yapılabilecek süre en fazla 2 yıldır. Dolayısı ile kişilerin bu zaman diliminde aday memurluktan asil memurluğa geçiş için sınavda başarılı olması gerekmektedir. Farklı branşlarda verilen adaylık eğitimlerinden herhangi birinde başarısız olan kişiler ne yazık ki asil memurluğa geçiş yapamamaktadır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!