1. HABERLER

  2. SİYASET HABERLERİ

  3. İŞİD doğuşunun nedenini hiç böle düşündünüz mü
İŞİD doğuşunun nedenini hiç böle düşündünüz mü

İŞİD doğuşunun nedenini hiç böle düşündünüz mü

İŞİD Irak ve Suriye topraklarında olmasının nedenleri birçok kez tartışıldı. Suriye’nin 5 yılı aşkın süredir bulunduğu siyasi ve politik karışıklık başta ülkemiz olarak birçok komşu ülkeyi ve Avrupa ülkelerini etkiledi. Peki İŞİD yaratan etken nedir.

A+A-

İŞİD Irak ve Suriye topraklarında olmasının nedenleri birçok kez tartışıldı. Suriye’nin 5 yılı aşkın süredir bu içinde bulunduğu siyasi ve politik karışıklık başta ülkemiz olarak birçok komşu ülkeyi ve Avrupa ülkelerin de problemler doğurmuştur. Peki, İŞİD yaratan etken ne idi.

ABD de Demokrat Parti Başkanın mevsimsel kuraklığın İŞİD terör örgütünün doğmasından önemli etken olduğu vurgusunda bulunmuştu. Suriye yönetimin başarısızlığa uğramasın da ve iklim değişiklikleri ve bu nedenle gelen kuraklık bölgeyi etkilemiş, çiftçiler artık tarım yapamaz hale gelmişti. İnsanlar geçim sıkıntısı probleminden dolayı şehir merkezlerine göç etmek zorunda kaldılar.

Araştırmacılar, Suriye şehirleri zaten Irak savaşından gelen göçmenler ile dolmuştu. Ardından 2006-2009 yılları süresince yaşanan kuraklık nedeni ile temel besin kaynaklarına ulaşılmazlık ve hastalıklar ülkede problemler yaşanmasına neden oldu. 1,5 milyon insan köylerden şehir merkezlerine göç etmesi ile Suriye kentlerinde yaşanan sıkıntılar tavan yapmış duruma geldi.

Beşşar Esad rejimi artan işsizlik, yoksulluk ve insan artışına çözüm bulamaması nefreti iyice arttırdı. 2011 yılında artık dayanılmaz noktaya gelen bu duruma mezhepsel, ırksal yaşanan eşitsizlikler de eklenince ayaklanmalar kaçınılmaz olmuştu. Tabi ki bu Suriye savaşının en büyük etkeni değil, görmemiz gereken doğanın insan yaşamında ne kadar önem sahibi olduğu, yapılan politikalarda da doğanın önemini iyi analiz edip böylesi sonuçları düşünmeliyiz

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.