1. HABERLER

  2. İŞ İLANLARI

  3. İŞKUR İŞ İLANLARI

  4. İŞKUR, 9 İlde İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursu Başvurularını Başlattı
İŞKUR, 9 İlde İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursu Başvurularını Başlattı

İŞKUR, 9 İlde İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursu Başvurularını Başlattı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 9 il için MEK başvurularını almaya başladı. İstihdam garantili Mesleki Eğitim Kursu başvuru şartları ve Kurslara katılan annelere 400 TL çocuk bakım desteği şartı için tıklayınız.

A+A-

İŞKUR, Batman, Giresun, Ordu, Muş, Van, Mardin, Karabük, Bingöl ve Aksaray illeri için aşağıdaki alanlarda istihdam garantili mesleki eğitim kursu başvurularını almaya başladı. 11 ayrı MEK başvurusu yer almaktadır. 30 Mart, 31 Mart, 2 Nisan, 4 Nisan, 5 Nisan ve 16 Nisan 2018 tarihli son başvuru tarihleri yer almaktadır.

Aşağıdaki bağlantıdan tüm başvuru şartları ve başvuruş sayfasına ulaşabilir, iller ve kurslara dair detayları ayrıca bulabilirsiniz.

İstihdam garantili kurslar! Dokuma Konfeksiyon Makineci, Dikiş Makinesi Operatörü-Kumaş, Kadın Giysileri Dikim Elemanı( Düz Dar Etek- Kadın Pantolonu-Bluz- Elbise-Fantezi Elbise), Kesim Kontrol İşçisi (Konfeksiyon), Çocuk Bakıcısı/Çocuk Bakım Elemanı, Erkek Üst Giysileri Dikim Elemanı, Trikotajcı/Endüstriyel Örmeci ve  Müşteri Hizmetleri Görevlisi/Asistanı alanlarında Mesleki Eğitim Kursu için kursiyer başvuruları alınmaya başladı.

Mesleki Eğitim Kurslarına kimler hangi koşullarda katılabilir? Kursa katılabilmek için İŞKUR’a kayıt olmalısınız. Bu kurs için belirlenen Katılım Şartlarını taşıdığınızdan emin olunuz. Program başlangıcı itibariyle SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışıyorsanız kursa katılamazsınız.

Kursa devam zorunludur. Ancak, Kurumun kabul edebileceği mazeretiniz olursa kurs süresinin 1/10’unu aşmamak üzere mazeret izni ve en fazla 5 günlük sağlık izni kullanabilirsiniz. Bu sürenin aşımı halinde, kursla ilişiğiniz kesilir.

Durumları kursu takibe elverişli olmadığı için ilişiği kesilenler, devam ederken kursun iptal edilmesinden dolayı mezun olamayanlar ile hastalık hali, askerlik, tutukluluk, hamilelik/doğum, işe giriş ve kursa devamı engelleyebilecek ikametgah değişikliği, doğal afetler, eğitim esnasındaki iş kazası nedenleri dışında mazeretsiz olarak kurstan ayrılan kursiyerler 24 ay geçmeden herhangi bir kurs veya programdan yararlandırılmaz.

Günlük cep harçlığı miktarları! Devam ettiğiniz her bir kurs günü için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 35,00 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 25,00 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 45,00 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 35 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 20,00 TL hak edersiniz. Devam etmediğiniz günler için ödeme yapılmaz. Ödemeler açılacak banka hesabınıza aylık olarak yatırılır.

İşsizlik sigortasından yararlanmaktaysanız kursa katılmanız halinde işsizlik sigortası ödemeniz kesilmez. (Hak ettiğiniz kadar işsizlik ödeneğini ve kursa katıldığınız her gün için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 35,00 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 25,00 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 45,00 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 35 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 20,00 TL almaya devam edersiniz.)

Kursa başlamadan önce kuralları bildiğinize ve kurallara uyacağınıza dair “Taahhütname” imzalamanız gerekmektedir.

Doğru mesleği seçtiğinizden emin olunuz! Kursa katılmanız halinde; aynı meslekte hiçbir zaman, farklı meslekte ise 6 ay geçmeden hiçbir şekilde başka bir kursa katılamazsınız.

İş başı eğitim programlarına katılım şartı! Kurslardan mezun olan kişiler aynı meslekte olmak kaydıyla İşbaşı Eğitim Programlarına devam edebilirler. Bu durumda, Kurs ve İşbaşı Eğitim (staj) Programlarının toplam süresi fiili olarak yüz altmış günü geçemez.

İşsizlik Sigortasından yararlanmaktayken geçerli bir gerekçe sunmadan katıldığınız kursu bırakmanız halinde bu tarihten itibaren işsizlik ödeneğiniz kesilir.

Sigorta primi İŞKUR’dan! Program süresi boyunca “iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası priminiz” İŞKUR tarafından karşılanır.

MYK ve MEB onaylı belge! Kurs sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olmanız halinde MYK belgesi veya MEB onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilir. MEK kurs detayları ve başvuru sayfası için TIKLAYINIZ. 400 TL çocuk bakım desteği detayları için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler