1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. İŞKUR, İstihdam Garantili 46 Branşta Mesleki Eğitim Kursu Başvuruları Kasım 2017
İŞKUR, İstihdam Garantili 46 Branşta Mesleki Eğitim Kursu Başvuruları Kasım 2017

İŞKUR, İstihdam Garantili 46 Branşta Mesleki Eğitim Kursu Başvuruları Kasım 2017

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İstihdam garantili mesleki eğitim kursları için başvurular 46 farklı branşta yapılıyor. İŞKUR istihdam kurslarına başvuru yapmak ve 90 farklı yerdeki 46 branşa katılmak için tıklayınız.

A+A-

İŞKUR tarafından 3 Kasım 2017 itibarıyla 90 farklı bölge veya yerde bulunan 46 farklı branştan çoğu istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına MEK başvurular bulunmaktadır. MEK, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu tüm mesleklerde işsizlerin niteliklerini geliştirerek istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla yapılan meslek edindirme ve geliştirme kursları olarak İŞKUR tarafından sürekli yapılmaktadır.

İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanların en az % 50’si en az 120 gün olmak üzere kurs süresi kadar istihdamda kalmaktadır.

Mesleki eğitim kurslarına katılacaklarda aranan şartlar nelerdir?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, İşverenin aradığı özel şartları taşımak, İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, Emekli olmamak gerekmektedir.

AÖF öğrencileri de kurslara katılabilir!

Eğitimlere katılmalarına ve kurs sonunda da istihdam edilmelerine engel durumları bulunmadığı il müdürlüğünce uygun görülen yükseköğretim ve açık öğretimde AÖF okuyan öğrenciler de kurslara katılabilirler.

Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, özürlü maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da mesleki eğitim kurslarından yararlanabilmektedir.

MEK süresi ne kadardır?

Kurslar en fazla 160 fiili gündür. Kursların, günlük en az 5 en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30 en fazla 40 saattir. Yarım günlük tatiller dahil olmak üzere milli, dini bayramlar ile resmi tatil olan günlerde eğitim yapılamaz ve bu süreler toplam eğitim gününe dahil edilemez.

İŞKUR başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak?

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak kursa katılabilirsiniz.

İstihdam garantili 46 Mesleki Eğitim Kursu branşları şu şekildedir:

Düz Dikiş Makineci, Ahşap Boyama ve Vernikleme Elemanı, Arıcı, Aşçı Yamağı (Çırağı), Aşçı Yardımcısı, At Yetiştiricisi, Bebek Odası Hazırlama Elemanı, Bez Bebek Yapımcısı, Bilgisayar Destekli Muhasebe Görevlisi, Ceviz Yetiştiricisi, Çini İşlemecisi, Çoban/Sürü Yönetim Elemanı (Küçükbaş Hayvan), Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Elemanı branşları bulunmaktadır.

Ayrıca Dekoratif El Sanatları Üretim Elemanı, Deri Konfeksiyon Makinecisi, Dış Ticaret Meslek Elemanı, Dokuma Konfeksiyon Makineci, Düz Dikiş Makineci, El Nakışçısı, El ve Makine Nakışçısı, Erkek Atlet Dikim Elemanı, Geleneksel El Sanatları Teknikeri, Giysi Tadilatçısı, Giysi Tadilatçısı bölümleri de vardır.

Bunlara ek olarak Hasta Kabul-Kayıt Görevlisi, İç Giyim Konfeksiyon Makineci, İğne Oyacısı, Kadın Giyim Modelist Yardımcısı, Kadın Giysileri Dikim Elemanı( Düz Dar Etek- Kadın Pantolonu-Bluz- Elbise-Fantezi Elbise), Kadın Üst Giysileri Dikim Elemanı, Koyun Yetiştiricisi, Kurumsal Kaynak Planlama Uzmanı bölümleri yer alıyor.

Makinist-Tren, Mekik Dokumacı, Meyve Ağaçları Budamacısı, Mis Sabun Üretim İşçisi, Pastacı Yardımcısı, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme Teknikleri Uygulayıcısı, Sepet Örücü, Servis Komisi, Sistem İşletmeni, Süt Toplama İşçisi, Terzi-Abiye, Gelinlik, Tığ Örgücü, Toprak İşleme İşçisi, Yüzey Süslemecisi olmak üzere toplamda 46 farklı branş için istihdam garantili ve garantisiz kurslar var. Kursların başvurusu ve başvuru tarihleri için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum