1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İŞKUR Toplum Yararına Programlar TYP Başvuru Şartları Nelerdir?
İŞKUR Toplum Yararına Programlar TYP Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR Toplum Yararına Programlar TYP Başvuru Şartları Nelerdir?

İŞKUR Toplum Yararına Program (TYP) Nedir, kimler TYP olarak görev yapabilir? Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güvenlik görevlisi alımları ile temizlik görevlisi alımları dört gözle bekleniyor!

A+A-

9 Eylül 2019 itibarıyla 2019-2020 eğitim-öğretim yılı kapsamında okullar açıldı ve öğrenci ile öğretmenler ders başı yaptı. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı henüz 10 binlerce TYP kadrosuna güvenlik görevlisi alımları ile temizlik görevlisi alımlarını henüz başlatmadı. 81 ilde TYP başvuruları özellikle MEB başta olmak üzere alınmaya başlayacak ve süreç işleyecek. Her ne kadar bu yıl için gecikmiş görünse de bir an önce Ekim ayı itibarıyla TYP alımlarının tamamlanarak göreve başlamasını umuyoruz.

My Memur olarak TYP alımları öncesi sizleri bilgilendirmek ve TYP personel alımlarına kimlerin başvuru yapabileceğine dair araştırma yapan adaylar için detayları anlatmak istiyoruz. Öte yandan İŞKUR TYP personel alımlarının başlatılması için de konuyu gündemde tutmaya devam etmekteyiz. TYP personel alımı başvuruları başlar başlamaz tüm detaylar hakkında sizleri bilgilendiremeye devam edeceğiz.

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

TYP PERSONEL ALIMLARI GENEL KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç).

KİMLER TYP PERSONEL ALIMINA BAŞVURAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP PERSONEL ALIMLARINDA ADAYLAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

- Noter kurası yöntemi,

- Liste yöntemi,

- Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi ile TYP personel alımları yapılmaktadır.

TYP PERSONEL ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

Asgari ücret (2.020,90 TL),

Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL) olacaktır.

İŞKUR TYP PERSONEL ALIMI ALANLARI

Çevre temizliği,

Kamusal altyapının yenilenmesi,

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi,

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması,

Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması,

Ağaçlandırma,

Park düzenlemeleri,

Vadi ve dere ıslahı,

Erozyon engelleme çalışmaları için yapılmaktadır.

Son yıllarda Güvenlik personeli alımları MEB için TYP ile devam ettirilmektedir.

TYP PERSONEL ALIMI UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27 Eylül 2017’de, 01. Ocak 2018’den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir. TYP’den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.

TYP’de haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla 24 ay yararlanabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler