1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. İŞKUR, TYP Çalışanları Kamuda Süreklilik İstiyor
İŞKUR, TYP Çalışanları Kamuda Süreklilik İstiyor

İŞKUR, TYP Çalışanları Kamuda Süreklilik İstiyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bünyesinde Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan ve TYP olarak adlandırılan çalışan işçileri birimlerinde sürekli olarak çalışmak istiyor. 9 ay sonra işsiz kalan bir TYP’li tekrar aynı işe girme garantisi yok!

A+A-

İŞKUR bünyesinde TYP'li olarak çalışan işçilerin sorunlarına çözüm üretilmiyor. Aynı kurumda en fazla 24 ay çalışmanın ötesinde bir yenilik yapılmadı. Bir kurumda 9'ar aylık süreçlerde çalışan TYP'li 3. dönem bir çalışma sürecinden sonra işsiz kalıyor. Tekrar aynı birimde çalışma şansı olmadığı gibi garantisi de yok!

Asıl sorunun TYP'li işçilerde değil TYP sisteminde olduğu açıktır. Çünkü İŞKUR'da tanımlanan TYP sistemi ile yapılan uygulamaya bakılacak olursa tezatlık ortadadır. Taşeron sorunu nasıl bu kadar büyüdü ve 1 milyondan fazla taşeron ortaya çıktı ise TYP için daha büyük sorun gelişecektir.

İŞKUR'da TYP ne olarak geçiyor? İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

Uygulama böyle mi? Özellikle Milli Eğitim Bakanlığında temizlik görevlisi ve güvenlik görevlisi olarak çalışan TYP'lerin işsizliğin yoğun olduğu dönem veya yer ile ne alakası vardır. Dolayısıyla TYP'nin amacı ile uygulaması birbiri ile örtüşmüyor.

Taşeron işçilere kadro verilirken asıl iş ve yardımcı iş kavramı da gözden geçirildi ve 1 milyondan fazla kişiye kadro veriliyor. TYP’liler de asıl işi yaptıkları halde taşeron firması İŞKUR olarak bir kamu kurumu olduğu için ve personel alımına dayalı hizmet alımı kapsamında 696 sayılı KHK’da belirtilmediği için kadro verilmedi.

İŞKUR, TYP için umut tükenmese de önümüzdeki süreçte TYP’liler için KHK veya farklı kanun tasarıları ile çözüm üretilebilir ve üretilmelidir. Umarız kamuda asıl işi yapan kişiler için de KPSS alımlarını etkilemeyecek şekilde TYP için de kadro verilir. Ayrıca TYP’lilerin kadro sürecinde KPSS adayları için herhangi bir sorun veya tehlike arz ettiği düşünülmüyor. TYP ile ilgili tüm detaylar için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
9 Yorum