İŞKUR TYP Numarası Nedir? Nasıl Alınır?

İŞKUR TYP alımlarının başlaması ile birlikte en çok merak edilen konu TYP numarasının ne olduğudur. Peki TYP numarası nedir ve nasıl alınmaktadır?

İŞKUR TYP Numarası Nedir? Nasıl Alınır?
İŞKUR TYP Numarası Nedir? Nasıl Alınır?
Daha Fazla Göster

Her yılın belirlenen dönemlerinde İŞKUR için TYP alımları yapılmaktadır. Devlet kurumlarında memur olarak atanamamış ve işsiz olan birçok kişi bu ilanlara başvurmaktadır.  ilk kez duyan birçok kişi ise bunun ne olduğunu ve nasıl alındığını merak etmektedir. İŞKUR’un internet sayfasındaki tanımlama incelendiğinde TYP, şu şekilde ifade edilmektedir;

“İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.”

Toplum Yararına Program
Toplum Yararına Program

Bu tanımlamadan da anlaşılacağı gibi, kamu personeli veya memur olarak görev yapamayan ve işsizlik sıkıntısı çeken kişiler için hem bir gelir kapısı oluşturmak hem de bu kişilerin iş ve çalışma ortamından uzaklaşmasını, yeteneklerinin körelmelerini engellemek amaçlanmaktadır.

İŞKUR TYP Numarası Nedir?

İŞKUR Toplum Yararına ProgramNumarası Nedir?
İŞKUR Toplum Yararına Program Numarası Nedir?

Açılımı Toplum Yararına Program olan TYP ile birlikte ilanlarda numara yer almaktadır. Bu numara, farklı dönemlerde ilan edilen TYP alımlarındaki numaradır. Kişiler bu numara ile başvuru yapmaktadır. İŞKUR başvuru sayfasında Toplum Yararına Program numarasına tıklanmasının ardından başvuru işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, ilgili sayfanın arama kısmından TYP ilanları aratılarak başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Toplum Yararına Program Numarası Nasıl Alınır?

Toplum Yararına Program Numarası Nasıl Alınır?
Toplum Yararına Program Numarası Nasıl Alınır?

TYP numarası, TYP ilanı için verilen numaradır. Başvuruda bulunmakta isteyen kişiler, İŞKUR internet sitesi aracılığı ile TYP ilanlarında çıkan TYP numarasına tıklayarak başvuru yapabilmektedirler. Ayrıca arama kısmına TYP ilanları yazarak arama yapıldığında, seçme sekmesinin altında TYP numarası çıkacaktır. Bu işlemlerin tamamı online olarak gerçekleştirilmektedir. Kişilerin TYP numarasına ulaşması ve başvuru yapabilmeleri için bulundukları ili seçmeleri yeterli olmaktadır.

TYP Numarası Alamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

Toplum Yararına Program Numarası Alamıyorum, Ne Yapmam Lazım?
Toplum Yararına Program Numarası Alamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

TYP numarasını bahsedildiği şekilde görüntüleyemeyen kişiler için bağlı bulundukları İŞKUR merkezine giderek danışmanları ile görüşmeleri faydalı olacaktır. Sistemdeki herhangi bir aksaklık veya uyuşmazlığın giderilmesi sağlanarak numaraya ulaşılabilmektedir.

İŞKUR’a Nasıl Üye Olunur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İŞKUR TYP Numarası Nedir? Nasıl Alınır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!