1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. İŞKUR Yarım Çalışma Ödeneği Duyurusu
İŞKUR Yarım Çalışma Ödeneği Duyurusu

İŞKUR Yarım Çalışma Ödeneği Duyurusu

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğine ilişkin duyuru yayımlandı. Yarım çalışma ödeneği ile ilgili detaylı bilgi haberimizde yer alıyor.

A+A-

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğine ilişkin duyuru yayımlandı. Doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR ve Hazine Müsteşarlığı tarafından müştereken belirlendi.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun ek 5 inci maddesi ile doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süresince doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği ödenebilmesi hüküm altına alındı.

4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesi kapsamındaki işçiler ile Sosyal sigortalar Kanunun 20 nci maddesi statülere tabi personele verilecek olan doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğine ilişkin esaslar düzenlendi.

Yarım çalışma ödeneğinden yararlanma şartları; Personelin yarım çalışıyor olması, hak sahipliğine konu olan çocuğun hayatta olması, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışıyor olmak, doğum ve evlat edinme tarihinden önceki son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigorta primi bildirilmiş olmak gerekiyor.

Ayrıca, doğum ve evlat edinme sonrası analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunması gerekiyor. Doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğine ilişkin usul ve esaslar için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler