İŞKUR’a Nasıl Üye Olunur?

İŞKUR’da üyelik oluşturmak ve kaydolmak hizmetlerden yararlanmanın ilk şartıdır. Tüm detaylar mymemur.com.tr'de!

60809
Daha Fazla Göster

İŞKUR olarak kısaltılan Türkiye İş Kurumu tarafından verilen hizmetlerle çalışma hayatının çalışan ve işveren tarafının desteklenmesi amaçlanır. Türkiye İş Kurumu bir yandan özel sektörde faaliyet gösteren firmaların personel alımlarına fayda sağlarken, kamu personel alımları konusunda da destek verir. Türkiye İş Kurumu çalışanlara da pek çok konuda hizmetler vermektedir. İş arayan kişiler Türkiye İş Kurumu’nun hizmet birimlerine bizzat giderek ya da internet üzerinden özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşları için personel alımı iş başvurusu gerçekleştirebilirler.

İŞKUR Hangi Hizmetleri Verir?

İŞKUR Hangi Hizmetleri Verir?
Türkiye İş Kurumu Hangi Hizmetleri Verir?

İŞKUR devlet tarafından yapılan çeşitli ödemeler için yapılan başvuruları kabul etme yetkisine sahiptir. Açık İşler bölümünden eleman alımları görülerek başvuru gerçekleştirilebilir. Kamu Memur Alımı, Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı İlanları gibi bölümlerden iş başvuruları gerçekleştirilir.

Türkiye İş Kurumu tarafından ayrıca Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programları, Toplum Yarına Programlar gibi eğitim programları ile binlerce kişiye destek sağlanır. Bu programların ne olduğu, kimlerin başvuru yapabileceği, başvuru ve programlara katılım şartları gibi tüm detaylar İŞKUR’un internet sitesinde anlatılır. Ayrıca fiziki İŞKUR birimlerine gidilerek de bilgi almak mümkündür.

Türkiye İş Kurumu yurtdışı istihdama katkı sağlar. Devletin sağladığı teşvikler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunur. Engelli personel istihdam etmek isteyen özel sektör firmaları ve kamu kurumları bu ilanlarını İŞKUR üzerinden yayınlarlar. Engelli kişiler de yine aynı platformdan iş başvurusu yapabilirler. Kendi işini kurmak isteyenler için geliştirilen projeler hakkında da İŞKUR’dan bilgi almak mümkündür.

İŞKUR Üyeliği Neden Gerekli?

Tüm bu hizmetlerden yararlanmak isteyen çalışanların ve firmaların öncelikle Türkiye İş Kurumu kaydı oluşturmaları gerekir. İŞKUR’da üyelik oluşturmak ve kaydolmak hizmetlerden yararlanmanın ilk şartıdır. Türkiye İş Kurumu kaydı kurumun internet sitesinden gerçekleştirilebildiği gibi il ve ilçe müdürlüklerinden de oluşturulabilir. Türkiye İş Kurumu girişlerinde kayıt zorunludur. Bunun nedeni kişilerinin alınması ve işçi ve işverenin doğru şekilde buluşturulmasıdır.

İŞKUR’a kayıt olan herkesin verdiği tüm bilgilerin doğru ve tam olması gerekir. Yanlış beyanlardan veya hatalı bilgilerden kişinin veya firmanın kendisi sorumludur. Türkiye İş Kurumu üyeliği sırasında istene kişisel bilgilerin, iletişim bilgilerinin, meslek ve eğitim bilgilerinin ve diğer tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmak gerekir. Çünkü Türkiye İş Kurumu gerekmesi halinde kişi ve firmalarla belirtilen iletişim bilgileri ile irtibat kurar, eğitim ve meslek için belirtilen bilgileri baz alarak işverenlerle eşleştirir.

İŞKUR Üyelik Şartları Nelerdir?

İŞKUR Üyelik Şartları Nelerdir?
İŞKUR Üyelik Şartları Nelerdir?

Türkiye İş Kurumu’nda üyelik oluşturacak olan kişilerin en az 14 yaşında olması şartı aranır. Yaş konusunda da kişinin beyanı esas alınır. Ancak daha sonraki işe yerleştirmelerde ya da programlardan yararlanırken belge gerekeceğinden yanlış beyanların bir anlamı olmaz.

İŞKUR İşveren Üyeliği Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Kurumu’nda kayıt oluşturmak için öncelikle üye olmak gerekir. Türkiye İş Kurumu firma üyeliğinde işverenin kendisi ya da firma adına bir temsilci üye olabilir. Ancak sisteme üye olunduktan sonra Türkiye İş Kurumun’da işyeri kaydı açılabilir. Kayıt sırasında firmaya ait vergi numarası ve güncel SGK numarası gerekir. İşyeri kaydı yapıldıktan sonra Türkiye İş Kurumun’un onay vermesi beklenir. Kurum onayladıktan sonra sisteme giriş yapılabilir. Üyelik sırasında belirtilen TC kimlik numarası ve belirlenen şifre ile İŞKUR’a giriş yapılarak bütün hizmetlerden faydalanılabilir.

Aynı şehir içinde birden çok işyeri olan firmalar bunlardan bir tanesini merkez olarak, diğerlerini de şube olarak göstererek Türkiye İş Kurumu kaydı oluşturabilirler.

İŞKUR’a Üye Olan İşverenler Sistemde Neler Yapabilir?

Türkiye İş Kurumu’na üye olarak kayıt gerçekleştiren firmalar açık pozisyonları için iş ilanı verebilirler, Türkiye İş Kurumu aracılığıyla iş arayan kişileri davet ederek iş görüşmesi mülakatı sürecine geçebilirler. İŞKUR’a kayıtlı olan firmalar ayrıca toplu işten çıkış işlemlerini de sistem üzerinden yapabilirler.

Türkiye İş Kurumu Çalışan Üyeliği Nasıl Yapılır?

İŞKUR Çalışan Üyeliği Nasıl Yapılır?
Türkiye İş Kurumu Çalışan Üyeliği Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Kurumu hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayan kişilerin de öncelikle sisteme üye olması gerekir. Türkiye İş Kurumu internet sitesinden gerçekleştirilebilen bu işlemde önce Üyelik Sözleşmesi sayfası açılır. Üye olmak isteyen kişilerin bu sözleşmeyi okuması ve “Onaylıyorum” butonunu tıklaması gerekir. Türkiye İş Kurumu Üyelik Sözleşmesi’nde; üye olacak kişinin verdiği tüm beyanlardan kendisinin sorumlu olduğu, Türkiye İş Kurumu tarafından yapılacak olan tüm bildirimlerde belirtilen telefon numarasına SMS yollanacağı, gerekli görülmesi halinde ikamet adresine bildirim yapılacağı belirtilerek bilgilerin doğru olması gerektiğine dikkat çekilir. Üyelik Sözleşmesi onaylandıktan sonra açılan sayfaya ad-soyad, baba adı, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler yazılır. Güvenlik kodu onaylanır. Sisteme üye olan kullanıcılar TC Kimlik numaralarını yazar ve bir şifre belirlerler. TCKN ve şifre ile Türkiye İş Kurumu sistemine giriş sağlanabilir.

İşKur Sürecindeki Çalışan Sağlık Raporu Alabilir Mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İŞKUR’a Nasıl Üye Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!