İŞKUR’un İşsizlik Maaşı için Şartları Neler? İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2021 yılı asgari ücret tutarının belirlenmesinin ardından merakla beklenen işsizlik maaşı da belli olurken, vatandaşlar işsizlik maaşı ile ilgili araştırmalar yapmaya devam ediyor.

İŞKUR’un İşsizlik Maaşı için Şartları Neler? İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021 yılında en düşük ve en yüksek işsizlik maaşlarının belirlenmesi ile beraber, özellikle salgın döneminde maddi zorluklar yaşayan ve yasak öncesinde işten çıkarılan kişiler işsizlik maaşı detaylarını incelemeye başladı. Asgari ücretin belirlenmesi sonrasında asgari ücret üzerinden belirlenen diğer ödeneklerin miktarları da belli olmaya devam ediyor. İşsizlik maaşı da, asgari ücret üzerinden belirlenen bir ödenek olarak birçok kişiyi yakından ilgilendiriyor.

En Düşük İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı miktarlarının belirlenmesinin ardından Türkiye’de 2021 yılında en düşük işsizlik maaşı bin 420 lira olurken, en yüksek işsizlik maaşı da 2 bin 840 lira olarak açıklandı. İşsizlik maaşı hesaplamaları yapılırken, bir kişinin alabileceği en düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40’ının altında olamıyor. En yüksek maaş ise, yine brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. En yüksek işsizlik maaşından yalnızca damga vergisi kesiliyor.

Ne Kadar Süre ile Ödeniyor?

Kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden, hizmet akdinin sona ermesinden önce 120 günlük süre zarfında hizmet akdine tabi olan ve işten çıkışlarından önce 3 yıl boyunca minimum 600 günlük işsizlik sigortası primi ödeyen kişiler, maaş için başvuru yapabiliyor. Yapılan başvurulara göre, işsizlik maaşları 6 ile 10 ay arasında ödeniyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!