1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. İsmet Yılmaz: Öğretmen Maaşları Üç Kat Arttırıldı
İsmet Yılmaz: Öğretmen Maaşları Üç Kat Arttırıldı

İsmet Yılmaz: Öğretmen Maaşları Üç Kat Arttırıldı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen maaşları ve özlük hakları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Maaşlar ve özlük haklar konusunda kim haklı? Detaylara My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

Mİlli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmenlerin özlük hakları ve maaşları ile ilgili olarak hiç de öğretmenlerin aynı fikirde olmadığı açıklamalarda bulundu. Şöyle ki, enflasyon rakamları, refah payı oranında göz önüne alındığında öğretmen maaşlarının 3 kat arttırıldığı belirtildi.

 

Öğretmen maaşları dolar karşısında 3 kat arttı, ya gerisi!

 

Fakat temel ihtiyaçlardan, sağlık giderlerine; ev kirasından vergi vb. düzenlemelere kadar artışların toplamı kaç katı olduğu konusunda öğretmenlere ve memurlara da söz hakkı düşüyor! 3 kat maaş hesabı, diğer tüm giderlerle karşılaştırıldığında maalesef evdeki hesap çarşıya uymuyor misali sonuç doğuruyor.

 

Eğer maaşlarda 3 kat artış oldu ise vergi dilimlerinde de bu oradan artış olması gerekirdi. % 15’lik, % 20’lik maaş dilimleri ile memurların 2’nci 6 aylık dönemde aldıkları maaş zamları vergiye gitmekte ve yılın sonuna kadar da bu durum devam etmektedir.

 

Öğretmen maaşları, lisans fakültesi mezunları arasında kariyer mesleği olarak düşünüldüğünde en düşük maaşa sahip. Örneğin 30 yıllık bir öğretmen yeni göreve başlayan bir pratisyen hekimin maaşının yarısı kadar alamamaktadır.

 

Öğretmenin kendini güncellemesi için ek ödeneği olması gerekiyor!

 

Öğretmenin maaşı sadece kendisi için değil! Kendini geliştirmesi için ödenek ayırması gerekiyor. Sürekli güncellenmesi gerekiyor. Kitap, gazete, dergi, tiyatro, sinema vb. etkinlikler öğretmenler için lüks değil ihtiyaçtır. Gündemi herkesten daha çok takip etmesi ve güncellenebilmesi için de bu tür aktivitelere gidecek bol zamanı olmasına rağmen yeteri kadar ödenek ayıracak maaşı bulunmamaktadır.

 

18 milyona yakın öğrenciye eğitim veren 900 bini aşkın resmi okullarda öğretmen bulunmaktadır. Bu rakama bakınca ortalama öğretmen başına 20 öğrenci düşüyor gibi görünse de kiminin 25 kiminin 35 kiminin 40 hatta 45 ve üzeri öğrencisi bulunmaktadır. Ortalama öğrenci sayısı 24’e düşürüldü dense de bu sayı tüm dersliklerde değil bazı okullarda ve çok sayıda da değildir.

 

Neden mi bu sayılara değiniyoruz? Çünkü bir kariyer mesleği olan öğretmenlere önem verilmezse, her 40 dakika ders 10 dakika ara her 40 dakika ders 10 dakika ara şeklinde yoğun bir tempoda çalışan öğretmenlere değer verilmezse ve hak ettikleri ödenekleri yeteri kadar alamazlarsa; geleceğimizin teminatı olan gençlerin, çocuklarımızın gerisinde kalmak durumunda olacaktı ki kimse bu durumu istemez.

 

Dolar-TL bazında rekor artış, Çarşı-Pazar bazında rekor düşüş!

 

Bu kapsamda yine mi öğretmenler sözü bazen değil son derece kırıcıdır! Çünkü gelecek nesiller öğretmenlerimizin ellerinde yeşerecek fidanlarla olacaktır ki bu çocuklar bizimdir, hepimizindir. Bakanımızın maaş artışını Dolar, TL bazında değil de çarşı-Pazar bazında alması daha doğru olacaktır.

 

Dolar TL ile hesaplandığında çok yüksek bir artış gibi görünse de bunun haricinde hiçbir kalemde artış bu miktarda olmamıştır ve bilakis tam tersi olduğu enflasyon rakamları ve TÜİK verileri ile açıktır.

 

Öğretmenlerin özlük hakları yeterli mi!
 

 

Her yıl eş durumu, sağlık vb. durumlardan nakil tayinleri, iller arası ve il içi isteğe bağlı tayinler yapılmakta ve birkaç kez de yeri geliyor tamamlanmaktadır. Fakat her seferinde özellikle eş durumu tayinlerinde kavuşamayan eşler olmakta ve bir araya gelseler bile aradaki mesafeler saatleri bulmaktadır.

 

Ya eşini seç ya işini sözü kabul edilemez!

 

Özellikle de sözleşmeli öğretmenler için söylenen bir söz vardı ki inanın duymak istemedik hiç “Ya eşini ya işini seç!”. Tüm sendikalar ve her kesimden bu söze tepkiler haklı olarak aşırı hassas oldu. Çünkü çok ağır bir söz oldu ve bunun için bir geri adım da atılmadı. Sözleşmeli öğretmenlerin eşi özelde çalışıyorsa kesinlikle eşini ya da işini seçeceksin deniyor. Bu durum asla kabul edilemez!

 

Doğu illerine zorunlu çakılı atama değil, mali vb. haklarda iyileştirme yapılmalı!

 

Doğu ve güneydoğu illerinde öğretmenleri daha uzun süre tutmak için yılda birkaç hizmet puanı vermek yeterli zaten olmayacaktır. Hani mali olarak da bu bölgede çalışanlara ek ödeme yapılacaktı? Hani bu bölgede çalışanların kalacakları yerler vs. iyileştirilecekti? Maalesef birkaç hizmet puanı ile bu durum geçiştirildi ve o da olmayınca zorunlu olarak çakılı atama yaptırılıyor ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde aile birliği sağlanmıyor!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.