1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. İsmet Yılmaz'dan 100 Bin Öğretmen Alımı ve Mülakat Puanı Açıklaması
İsmet Yılmaz'dan 100 Bin Öğretmen Alımı ve Mülakat Puanı Açıklaması

İsmet Yılmaz'dan 100 Bin Öğretmen Alımı ve Mülakat Puanı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle 100 bin öğretmen açığının dolması halinde yaşanacaklar ve son öğretmen alımında mülakat puanları ile ilgili açıklamada bulundu. Fakat durum hiç de öyle değil!

A+A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın hafta sonu yaptığı açıklamalardan bazılarını tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Çünkü özellikle atama bekleyen 450 bin öğretmeni ilgilendiren çok önemli detaylar bulunuyor ve Bakan'ın söylediğinin aksine atamalar tamamlanırsa ek derslerle ilgili sorun olmayacaktır.

Bilindiği üzere sayın Bakan 100 bin öğretmen alımı yapılırsa kimsenin ek ders alamayacağını belirtti. Fakat, sadece öğretmen açığı değil, derslik açığı da bulunmaktadır. Dolayısıyla sınıfa düşen öğrenci sayısı Bakanın da belirttiği üzere 24'lü sayılarda değil söylediği bu sayının çok çok üzerindedir.

Daha verimli bir eğitim öğretim faaliyetinin yerine getirilebilmesi için sınıf ortalamalarının tüm sınıflar için 30'unaltına inmesi gerekiyor. Bazı sınıfların 40-45, bazı sınıfların 15-20'lü sayılarda olması ile oluşan ortalama sayısı sınıf mevcudunun iyi düzeyde olduğunu göstermemektedir.

Anadolu liselerinde de daha önce 25 olan öğrenci sayısı kademeli olarak 30 ve 35'e çıkarılmıştır ve tüm liselerin Anadolu lisesi olması ile de her şey ortadadır. Bu kapsamda değil 100 bin öğretmen 200 bin öğretmen alınsa ancak dersliklerde açık kapanabilecektir.

Ek ders konusunda ise 100 bin kişi daha atanacaksa tüm öğretmenler ek derslerinden feragat etmeye zaten hazırdır. Atanan öğretmenler ile atanmayanları karşı karşıya getirmek doğru değildir.

Öte yandan son yapılan mülakatta KPSS puanına - 5, +5 mülakat puanı verildiğini belirtti. Daha önce Sivas’ta yaptığı bir toplantıda böyle bir puan verileceği söylentisi yayılmıştı. Söylenti diyoruz, çünkü net olarak mülakat komisyonlarının tamamına bu şekil bir bilgi ne verildi ne de ulaştı.

Ayrıca -5, +5 mülakat puanı haricinde çok düşük alanların da güvenlik birimlerinden gelen bilgiler üzerine düşük not verildiğini açıkladı. Yani mülakata kalan adaylarla ilgili olarak jet hızıyla güvenlik soruşturması yapıldı da denebilir ki böyle bir şey de mümkün değildir.

Bilindiği üzere atamalar tamamlandıktan sonra güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır. Mülakat esnasında keyfi olarak güvenlik birimlerinden gelen bilgiler dahilinde uygun olmayan kişilere düşük not verilmesi kanunen mümkün olmamaktadır ve bu kadar kısa süren bir güvenlik soruşturması da ne kadar sağlıklı veya gerçekte yapıldı mı!

Maalesef adayların kafasını karıştırmaktan ve oyalamaktan öte bir şey bulunmamaktadır. Ne 100 bin öğretmen alımı ek ders sorununu ortaya çıkaracak ne de -5, +5 uygulaması gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Keşke öyle olsa mülakatta bu şekil puan uygulaması gelse güzel olacaktır ama güvenlik soruşturmalarının sınav esnasında yapılmış olması ne doğru ne de yapılabilecek bir uygulamadır!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler