Isparta’ya 2 Milyon 750 Bin Tl’lik Hayvan Barınağı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğiyle Isparta Belediyesi tarafından inşa edilen Türkiye'nin en büyük Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi...

35297-71
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğiyle Isparta Belediyesi tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi düzenlenen resmi törenle açıldı.

Hayvan hakları koruma derneği temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı merkez, Türkiye’deki diğer illere örnek gösterildi. Yaklaşık 800 bin lirası bakanlık tarafından karşılanan ve 2 milyon 750 bin TL’ye mal olan tesisin açılışını ise MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık, MHP İl Başkanı İsa Yalçın, Isparta Hayvan Koruma Derneği (ISHAYKO) Başkanı Aynur Gül birlikte yaptılar.

Çok yönlü rehabilitasyon merkezi

Türkiye’nin en büyük bakım ve rehabilitasyon merkezi olma unvanını taşıyan merkezin yaklaşık 450 hayvana barınma imkanı sağlayacağı ve farklı özelliklere sahip birçok hayvana da rehabilitasyon hizmeti vereceği belirtildi. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması amaçlanılan 49 dönümlük orman arazisi üzerine kurulu merkezde ayrıca, kedi ve köpekler için hastaneler, 11 kapalı alan, ameliyathaneler, kısırlaştırma merkezi ve karantina bölgeleri ve yuvalar da bulunuyor. Çocuklara özel park ve oyun alanları bulunan merkezde, gezinti parkuru da yer alıyor.

“Hayvan ile çocuğu birleştirdik”

Barınak ile ilgili sevgi unsurunun ön plana çıktığını ifade eden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Burada tamamen bir arayış içerisinde bir çalışma yapıldı. Bu arayış neticesinde, ince noktalarda bazı hassasiyetler ortaya çıktı. Bir köpeği boşu boşuna barındırmak bizim işimize gelmedi. Biz burada hayvanla çocuğu birleştirdik. Hayvanların bütün psikolojik yönlerini ele alarak bu durumu çocuklarla birleştirdik. Yani ana temamız çocuk ve hayvan. Hayvanı düşündüğümüz kadar çocuklarımızı düşünüyoruz, çocuğu düşündüğümüz kadar da hayvanı düşünüyoruz. Yüksek seviyede sevgi seli olan canlıları bir araya getiriyoruz. Bu merkez ile biz burada hayvanları ve insanları sevmenin fırsatını sunuyoruz” dedi.

Vali Günaydın: “Her türlü desteği vermeye hazırız”

Son yıllarda Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) hayvan haklarıyla ilgili çok ciddi düzenlemelerin yapıldığına işaret eden Isparta Valisi Şehmus Günaydın ise bu kanunların uygulamaya geçmesi için artık belediyelerin de elini taşın altına koymaları gerektiğini hatırlattı. Vali Günaydın, “Ben buradan diğer ilçe belediyelerimize de sesleniyorum; bunun gibi bir tesisi yapmak isteyen tüm belediyelerimize biz her türlü desteği vermeye hazırız. Çünkü biz, bu tesisleri yapmakla hem hayvanlarımızı her türlü kötü muameleden korumuş oluyoruz, daha rahat bir ortamda yaşamalarını devam ettirmelerini ve tekrar doğal ortamlara bırakılmalarını sağlıyoruz. Aynı zamanda sokaklarda insanlarımızın korkularını ortadan kaldırmak adına da çok ciddi bir faydasını görüyoruz bu tesislerin. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız gerek yer tahsisinde, gerekse bu tesislerin yapımında nakdi yardımda da bulunuyor. Belediye başkanlarımız gelsinler, biz her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

HAYKONFED Başkanı Çıtırık: “Bakanlık bu tesisi Türkiye’ye örnek göstersin”

Hayvan Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Çıtırık ise “Bu tesis, sadece Isparta’ya değil, Türkiye’ye kazandırılmış bir tesistir. Ben de Sayın Bakan’a buradan ona bir mesaj göndermek istiyorum. Katkısına teşekkürün yanında istiyorum ki; Sayın Bakan Türkiye’deki bütün belediye başkanlarını ve belediye veteriner hekimlerinin Isparta’ya gelmesini sağlayarak, çocuk-hayvan-insan ve hepsinin birlikte en iyi koşullarda yaşatıldığı ve yüksek kısırlaştırmanın yapıldığı bu tesisi lütfen bakanlık örnek göstersin” ifadelerini kullandı.

“Herkesin gezip, görmesi lazım”

Merkezde yapılan resmi açılışın ardından, tesisi gezen katılımcılar da hayvanları sevme fırsatı buldular. Katılımcı vatandaşlar ve çocuklar, daha sonra yapılan tesis hakkında görüşlerini ifade ederek, “Burada hayvanlar için güzel bir yer sağlanmış, onlara burada bakılıyor ve barınma imkanı sağlanıyor. Burası sadece bir barınak değil, insanların güzel vakit geçirebileceği ve eğlenebileceği de bir yer. Emeği geçenlere teşekkürler” diyerek herkesin burayı gezip, görmesi gerektiğini belirttiler.

İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!