İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

İşsizlik maaşı ülkemizde belirli sürelerde bir iş yerinde çalışmış olan kişilerin işten kendi isteği ile çıkması ya da işten çıkarılması sebebi ile almaya hak kazandıkları paradır.

70362
Daha Fazla Göster

İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?
İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

İşsizlik maaşı kişilerin çalıştıkları yıl ve prim günlerine göre farklılık taşımaktadır. Maaşı aldıkları sürede bu duruma göre değişmektedir. Peki, hangi durumlarda kesilmektedir. Bu yazımızda sizler için bu durumu açıkladık.

Hangi Durumlarda Kesilmektedir?

Hangi Durumlarda Kesilmektedir?
Hangi Durumlarda Kesilmektedir?
  • Herhangi bir sebebi olmadan İŞKUR tarafından yapılan istekleri vaktinde gerçekleştirmeyen ve gerekli olan bilgi – belgeleri öngörülen süre içerisinde İŞKUR tarafına iletmeyen kişilerin maaşı kesilmektedir.
  • İŞKUR tarafından önerilmiş olan kurs, meslek edindirme ve yetiştirme eğitimlerini herhangi bir sebep göstermeden reddeden ve kabul ettiği halde eğitimlerine devam etmeyen kişilerin maaşı kesilmektedir.
  • Maaşının bağlı olduğu bir kişiye emekli maaşı bağlanırsa, maaşı kesilmektedir.
  • Kişi maaşı alırken bir şekilde gelir sağladığı farklı bir işte çalışırsa maaşı kesilmektedir.
  • İşçiye, İŞKUR tarafından yaşadığı yerin sınırları içerisinde ve mesleğine uygun bir iş teklif edilir ve işçi herhangi bir sebep göstermeden bu teklifi reddeder ise maaşı kesilmektedir.
  • Maaşı almaktayken, maaş süresi dolmadan sigortalı bir işe giren kişinin maaşı kesilmektedir. Sonrasında bu kişi  maaşı almak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırsa, daha önce tamamını almamış olduğu  maaşını süresi dolana kadar tekrar alabilmektedir.
  • Zorunlu olan askerlik haricinde herhangi bir sebep ile silah altına alınmış olan ve hastalık – annelik gibi sebepler ile geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan kişilere bu durumları devam ettiği sürece maaşı verilmemektedir.

İşsizlik Maaşına Haciz Konulur Mu?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!