1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir? 2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar
İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir? 2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir? 2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar

Kendi kusuru ve isteği dışında işten ayrılmış olan Sigortalı çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kanununa göre işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar. İşsizlik sigortasından faydalanmak için ne yapmak gerekir? İşsizlik maaşı ne kadar ve nasıl hesaplanır?

A+A-

Çalıştığı iş yerinden kendi isteği dışında hiçbir kusuru olmaksızın işten çıkarılan vatandaşlar işsizlik maaşını nasıl alacaklarını merak ediyor. Bir kişinin işsizlik maaşından faydalanabilmesi için en son çalıştığı iş yerinde 120 gün aralıksız çalışmış olması gerekiyor. Tabi sigorta primi de tam olarak yatırılmış olmalıdır. Daha sonra primi yatırılmış olan kişinin işsiz kalmadan önceki çalışma süresine bakılır. 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi yatırılmış olması gereklidir.

Sosyal Güvenlik Kanununa göre işsizlik maaşı alma süresini son üç yıl içindeki çalışma süresi belirliyor. Son üç yıl içinde 600 gün sigortalı çalışanlar 6 ay, 900 gün sigortalı çalışanlar 8 ay ve 1080 gün sigortalı çalışmış olanlar ise 10 ay süresince işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar. Ayrıca işsizlik maaşı alındığı süre boyunca kişi devlet destekli sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanabilirler.

İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişi, işten çıkış belgesini aldığı tarihten sonraki 30 gün içerisinde herhangi bir ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumuna yani İŞKUR’a müracaat etmelidir. Belirlenen 30 günü geçirmezseniz paranızı tam olarak alabilirsiniz. İŞKUR’a müracaatınızı şahsen yapabileceğiniz gibi elektronik ortamdan da yapabilirsiniz.

2018 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı neye göre belirleniyor? 2018 Asgari ücretin artması ile birlikte işsizlik maaşında da artma oldu. 2018 yılı işsizlik maaşı en düşük 805 TL olarak belirlendi. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişinin ortalama brüt kazancının son 4 aydaki toplamının %40’ı olarak hesaplanır. Maaşı yüksek olan kişilerde de işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemiyor. En fazla 1623 TL olarak belirleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler