İstanbul’da 15 Günde Binlerce Yeni Şirket Kuruldu!

İstanbul Ticaret Odası tarafından yeni normal süreçle ilgili önemli bilgiler açıklandı.

63007
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Günde 2.416 Yeni Şirket Kuruldu

İTO kısa adlı İstanbul Ticaret Odası tarafından Türkiye’de yeni normal sürece geçildiği tarih olan 1 Haziran 2020 tarihinden 15 Haziran’a kadar olan aralığa dair bazı veriler açıklandı. Açıklanan verilerden 15 günlük bu süreçte sadece İstanbul’da açılan yeni firma sayısının 2.416 olduğu öğrenildi. İTO’nun yeni normal sürecin ilk 15 gününde açılan firma sayıları ile ilgili verdiği bilgiler dikkat çekti. Bu rakamlara göre 1 – 15 Haziran arasındaki 11 iş gününde İstanbul’da 2.416 adet yeni şirket açılmış.

Yeni Normal Süreçte Yüzde 54 Artış Oldu

İTO açıkladığı verilerde 12 Mayıs – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında İstanbul’da açılan şirket sayısının 1.563 olduğunu da bildirdi. 1 Haziran – 15 Haziran 2020 arasında 2.416 yeni şirket kurulumuyla bu sayı yeni normal süreçte yüzde 54 oranında artmış oldu. Şirketler tarafından gelen kapasite raporu talepleri de bu dönemde yüzde 120 oranında arttı ve 286’ya çıktı. Dış ticaret faaliyetleri ile ilgili teslim edilen belge sayısı 100 bine yaklaştı. Faaliyet belgesi talep eden şirket sayısı ise 26 binden fazla oldu.

“Şirketler Salgına Teslim Olmadı”

İTO Başkanı Şekip Avdagiç açıklanan verileri yorumladı. Avdagiç bu rakamların şirketlerin salgına teslim olmadığının ve bütün ayarlarını güncelleyerek yollarına devam ettiklerinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Yeni normalin geçici olmadığını, bundan böyle salgından sonraki süreçte de maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına devam edilerek yaşama devam edileceğini de ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!